Berkin Elvan dosyası AİHM'de

AİHM, Gezi Direnişi sırasında polisin hedef alarak attığı gaz fişeğiyle başından vurulup hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın dosyasını işleme koydu.



23-06-2020 10:01

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2013 yılında Gezi Direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı'nda polisin hedef alarak attığı gaz fişeği kapsülünün başına isabet etmesi sonrası hayatını kaybeden Berkin Elvan’la ilgili dava başvurusunu işleme koydu.

Başvuruyu "öncelikli dosya" olarak işleme koyan AİHM, Berkin Elvan’ın yaşam hakkı ve iç hukukta devam etmekte olan davayla ilgili olarak hükümete bir dizi soru yöneltti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, başvuru Berkin Elvan’ın anne, babası ve kardeşleri tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde AİHM gündemine taşınmıştı. Başvuruda Berkin Elvan’ın ölümünün aşırı güç kullanımından kaynaklandığı belirtilip polis memurlarının gaz fişeklerinin kullanımı konusunda yeterince eğitilmediği, bu konunun yasal mevzuatta net olmadığı ifade edilmişti.

Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan polis memuruyla ilgili ceza soruşturmasının uzunluğuna işaret eden davacılar, olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmemiş olmasından da şikayetçi.

'YAŞAM HAKKININ İHLAL EDİLMEDİĞİ KANITLANSIN'

Başvurularında, Berkin Elvan’ın 269 gün komada kalmış olmasının davacılar açısından oluşturduğu acıya da dikkat çeken davacılar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkıyla ilgili 2’nci, insanlık dışı ve kötü muamelenin önlenmesiyle ilgili 3’üncü, ifade özgürlüğüyle ilgili 10’uncu, toplanma özgürlüğüyle ilgili 11’inci ve mahkemeler önünde etkin başvuru hakkıyla ilgili 13’üncü maddelerinin ihlal edildiğini savunuyor.

AİHM, başvuruyla ilgili olarak Türkiye hükümetine Berkin Elvan’ın yaşam hakkı ve olayla ilgili soruşturma hakkında sorular yöneltti.

Mahkeme, Türkiye hükümetinden Berkin Elvan’ın yaşam hakkının AİHS kriterleri temelinde ihlal edilmediğini kanıtlamasını istedi. Elvan’ın hayatını yitirmesinin “mutlak surette gerekli güç kullanımından” kaynaklandığını açıklamasını talep etti.