Berkin Elvan davasında 16. duruşma: 'İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle delil karartıldı'

Polis tarafından katledilen Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin açılan davanın 16. duruşması bugün görülüyor. Duruşmada söz alan Av. Can Atalay, İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle delil karartıldığını ve Berkin'in Okmeydanı'nda yaşadığı için suçlu gösterilmeye çalışıldığını ifade etti.05-02-2020 11:53

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin açılan davanın 16. duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada taraflardan esasa ilişkin beyanları alınırken savcının da esasa ilişkin mütalaasını açıklaması bekleniyordu. Duruşmadan yine adalet çıkmazken mahkeme, duruşmayı Berkin Elvan'ın ölüm yıl dönümümü olan 11 Mart'a erteledi. İtirazlar üzerine tarih değiştirilerek 18 Mart'a ertelendi.

24 Ocak'ta dava dosyasına giren Jandarma Bilirkişi raporunda Berkin Elvan'ın ‘yasadışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği için’ tali kusurlu olduğunu öne sürüldü. Raporda sanık Fatih Dalgalı’nın olayın meydana gelmesinde hangi irade ile hareket ettiğine ilişkin herhangi bir bilgi ve beyanının olmadığı aktarıldı. Ancak ortaya çıkan sonuç itibarıyla asli kusurlu olduğu kaydedildi. 

15. duruşmadan önce dosyaya giren sanık Fatih Dalgalı'nın kusurunun belirlenmesi için hazırlanan bilirkişi raporunda da Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varıldı. 

'BEĞENMEYEN ÜST MAHKEMEYE BAŞVURABİLİR'

Mahkeme Başkanı, dosyanın yüzde 80-90 oranında bittiğinin ve bir an önce davayı bitirmek istediklerini belirterek, "Biz dosyaya bütün belgeleri delilleri almaya çalıştık. Bizim vereceğimiz karar nihai bir karar değil, beğenmeyen üst mahkemeye başvurabilir" ifadelerini kullandı.

Avukat Çiğdem Akbulut, son gelen bilirkişi raporunun dikkate alınmasını talep ederek, "İlk gelen raporda bölgede çatışma yaşanmadığı belirtiliyordu, polisin sektirmesi gerekirken sanık Fatih Dalgalı kafasını hafif eğerek hedef aldı. Bütün bunlar varken son rapor neredeyse Berkin'i asli kusurlu göstermeye çalıştı" dedi.

'İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN MÜDAHALESİYLE DELİL KARARTILDI'

Avukat Can Atalay da yeni bir rapor alınmasının gereksiz olduğunu daha önce belirttiklerini ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti:

"Belli ki İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesi olmuş ve delil karartılmıştır. Siz keşiften ayrıldıktan sonra polisle jandarma arasında ciddi bir gerilim oluştu. Polis etrafımızı çembere aldı. Jandarmanın polise "olur mu öyle bir şey" dediğini duyduk. Bu tartışmadan sonra jandarma hızlıca keşif yerinden ayrıldı. Dosyadaki görüntüler de çok açık. Gösterilerin barışcıl olmadığı nereden biliniyor? Bununla ilgili bir dava var mı? Bilirkişiler hangi hadle barışçıl gösteri olmadığını söylüyor? Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Olayda bizce kast vardır. Berkin yaralandıktan sonra ona müdahale etmek isteyen insanlar gaza boğulmuştur. Soruyoruz Fatih Dalgalı Berkin'i vurduktan sonra kaç tane daha gaz fişeği atmıştır? Sanık polis Fatih Dalgalı ateş ederken sonuçlarını öngörmekte ve buna göre ateş etmektedir. O anda bir gösteri yok. O gösterinin barışçıl olup olmadığına ilişkin bir dava yok. Buna rağmen bu bilirkişiler utanmazca bir çocuğu tali kusurlu saymıştır. Okmeydanı'nda yaşıyor olması, Diyarbakır'da yaşıyor olması, Ramallah'ta yaşıyor olması, Hatay'da yaşıyor olması o çocuğun suçu değildir. Ancak bu rapora o çocuğun Okmeydanı'nda yaşadığı için suçlu göstermeye çalışması onların ayıbıdır. Bu rezilliği düzeltin!"