Berkay Ustabaş Meclis gündemine taşındı

TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, 'Berkin Elvan'ı anmak' suçlamasıyla tutuklu bulunan Berkay Ustabaş hakkında soru önergesi verdi.23-10-2018 14:54

İleri Haber

Gezi Direnişi sırasında polisin gaz kapsülüyle vurarak katlettiği Berkin Elvan'ın cenazesine katılmak suçlamasıyla tutuklu yargılanan Berkay Ustabaş, Meclis gündemine taşındı.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş'ın tutukluluk durumunu Meclis'e taşıdı. 

Baş, “Normalde seni bırakmamız lazım ancak ahdımız var tutuklamaya sevk edeceğim” sözleriyle tutuklanan Ustabaş'ın durumuna ilişkin Berkin Elvan'ın, yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı cenazesinde bulunmak ve 'Devrim Şehitleri Ölümsüzdür' sloganını atmak suç mudur diye sordu.

'DEVRİM ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR SLOGANI SUÇ MUDUR?'

Erkan Baş'ın Meclis'e sunduğu soru önergesi şöyle:

"Gezi Direnişi sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde polis tarafından atılan gaz bombasıyla başından yaralanan ve aylarca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Berkay Ustabaş, yaklaşık 11 aydır hukuksuz biçimde cezaevinde tutulmaktadır.

Berkay Ustabaş sol-demokrat dünya görüşüne sahip bir üniversite öğrencisidir. Polis tarafından evinde yapılan aramalarda suç teşkil edecek herhangi bir nesneye ulaşılamamış ancak buna rağmen savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve 5 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştır. 

Berkay Ustabaş, hakkında çıkarılan yakalama kararını öğrendikten sonra avukatıyla birlikte kendi rızasıyla ifade vermeye gitmiş, isnat edilen suçlamaların temelsiz olduğunu ve maddi bir gerekçeye dayanmadığını ifadesinde belirtmiş; soruşturmayı yapan savcının, “Normalde seni bırakmamız lazım ancak ahdımız var tutuklamaya sevk edeceğim” sözleriyle hakim karşısına çıkarılmış ve tutuklanmıştır.

Ustabaş, soruşturma dosyasında suç teşkil edecek herhangi bir gerekçe yokken ve bu durum avukatları tarafından birçok defa açıklıkla ortaya konulmuşken, aradan geçen 3 duruşmaya rağmen tahliye edilmemiş, duruşmalara SEGBİS aracılığıyla katılmaya zorlanmış ve mahkeme salonunda bulunma talebi karşılanmamıştır. Cezaevinde darp edilmiş, mektup ve telefon hakkı yasaklanmıştır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğrencisi olan Ustabaş, tutukluluğu nedeniyle eğitim hakkında kayba uğramakta ve mağduriyet yaşamaktadır.

Bu çerçevede;

1- Öldürülmesi toplumsal vicdanda büyük bir yara açan Berkin Elvan'ın, yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı cenazesinde bulunmak bir suç mudur?

2- Anayasa'nın 25 ile 26. maddelerine ve birçok AİHM kararına göre ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen, ölen kişinin maneviyatını ebedileştirmek için her cenazede atılan, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganı suç unsuru teşkil etmekte midir? 

3- Berkay Ustabaş'ın Berkin Elvan'ın cenaze töreninden 4 yıl sonra, bu cenaze törenine katıldığı için tutuklanması ve geriye dönük bir operasyonun yapılması hukuki bir zemine dayanmakta mıdır, aksi halde bu tutuklama siyasi bir amaca mı hizmet etmektedir?

4- Tutuklunun eşit ve uygun koşullarda savunma yapmasının önünde bir engel olarak değerlendirilen, ayrıca tutuklunun talebine rağmen zorla uygulanan SEGBİS, savunma hakkını engelleyen bir uygulama olarak değerlendirilmekte midir?

5- Berkay Ustabaş'ın ve hukuksuz biçimde cezaevlerinde uzun süreler tutulan kişilerin mağduriyetlerini gidermek için bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır, yoksa haksız yere tutuklu bulunan yurttaşlarımız kaderine mi terk edilmiştir?"