Berberoğlu'ndan Yargıtay kararına tepki: Kimseyle görüşmeyecek

Yeniden milletvekili seçilmesine rağmen, hakkındaki tutukluluk kararı bozulmayan Berberoğlu, bu karara tepki gösterdi.21-07-2018 18:33

CHP'nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu, yargılandığı MİT tırları davasıyla ilgili Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nin, "davanın dokunulmazlık nedeniyle durması istemini" reddetmesi üzerine ailesi ve avukatlarıyla görüşmeme kararı aldı.

Berberoğlu, kararı avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar aracılığıyla duyurdu. Yaşanan tartışmaların ailesine, partisine, hatta seçmenlerine bile çamur sıçrattığını iddia eden Berberoğlu, "Çektiğim eziyet, yoldaşlarıma korku salma amacıyla malzeme ediliyor" dedi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin kararına tepki gösterdiğini belirten Berberoğlu'nun yazılı açıklaması şu şekilde:

"İşte bağımsız kararım...

Anayasal hakkımın Yargıtay 16. Daire tarafından ayaklar altına alınmasına ne tepki vereceğimi epeyce düşündüm.

Sonuçta pazartesi sabahından itibaren ailemle, avukatlarımla ve milletvekilleriyle açık-kapalı görüşe çıkmama, mahkemelerde savunma hakkımı kullanmama ve dışarıyla haberleşmeyi kesme kararı aldım.

Bu zor karar doğaldır ki ailemi, avukatlarımı, partimi ve sevenlerimi mutlu etmeyecek; dolayısıyla onlardan bağımsız ve hatta onlara rağmen uygulamam zorunlu. Ama herkes bilsin ki, niyetim onları üzmek değil; tam aksine daha fazla üzülmelerini engellemek ve korumak.

Çünkü görüyorum ki, benim etrafımda dönen tartışmalarda aileme, partime ve hatta seçmenlerime bile çamur sıçrıyor, çektiğim eziyet yoldaşlarıma korku salma amacıyla malzeme ediliyor. Tabii ki görüşemediklerimi çok özleyeceğim ve fakat biliyorum ki, her ne kadar ormanda yaşasa da her ağaç tek başına ve ayakta ölür."