Berberoğlu'na ret üstüne ret!

Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Berberoğlu'nun tutukluluğuna yönelik itirazlar reddediliyor.10-09-2018 21:33

Yargıtay 17’nci Ceza Dairesi, tutuklu bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki MİT TIR'ları davasının "yasama dokunulmazlığı nedeniyle durması" yönündeki talebin reddine ilişkin karara yapılan itirazı reddetti.

Yargıtay 17'nci Ceza Dairesi, Pazartesi günü açıkladığı kararında Berberoğlu’nun yeniden milletvekili seçilmesi nedeniyle yargılama sürecinin durması yönündeki talebini yerinde görmedi ve Berberoğlu’nun avukatlarının yaptığı itiraz reddedildi.

TAHLİYE, ESAS İNCELEMEDE ELE ALINACAK

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, dava kapsamında İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve hapis cezasına çarptırılan Berberoğlu hakkındaki dosyanın esas incelemesini daha sonra yapacak. Daire, Berberoğlu'nun tahliyesine karar verilmesi istemini, dosyanın esas inceleme aşamasında ele alacak.

NE OLMUŞTU?

Berberoğlu, cihatçılara silah taşıyan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında ilk olarak 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yaşanan hukuki trafikte dava dosyası yeniden ele alındı ve Berberoğlu "Devletin gizli belgelerini açıklamak"tan suçlu bulunarak hakkındaki hapis cezası 5 yıl 10 aya düşürüldü.

Berberoğlu, 24 Haziran’daki genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilmesinin ardından Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’ne davanın, “yeniden milletvekili seçilmesi nedeniyle durması” yönünde talebini iletmiş, ancak bu talep reddedilmişti. Bu kararının yanı sıra Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Berberoğlu'nun tahliyesine karar verilmesi isteminin dosyanın esastan incelenmesi aşamasında ele alınmasını kararlaştırmıştı. Berberoğlu'nun avukatları dairenin bu kararına itiraz etmişti ve itiraz, bir üst daire olan Yargıtay 17’nci Ceza Dairesi’ne gönderilmişti.