Berat Albayrak'tan enflasyon yorumu: Beklemiyorduk

Albayrak, son 15 yılın en yüksek enflasyon oranını "dengelenme sürecinin başlangıcı" olarak nitelerken, "Haftaya enflasyonla mücadele çerçevesini açıklayacağız" dedi.03-10-2018 11:54

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili "Beklediğimiz oranların daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık" dedi. Albayrak, yüksek enflasyon rakamlarını “fırsatçılık ve stokçuluk” bahanesiyle açıkladı.

‘HAFTAYA ENFLASYONLA MÜCADELE ÇERÇEVESİNİ AÇIKLAYACAĞIZ’

Albayrak, "En kötüyü geride bıraktık" görüşünü dile getirdiği açıklamasına "Trend Ekim ayıyla birlikte kırılacak. Haftaya enflasyonla mücadele çerçevesini açıklayacağız" diye devam etti.

İleri Hatırlatıyor

REKOR ENFLASYON DENGELENME SÜRECİNİN BAŞLANGICIYMIŞ!

"Dengelenme sürecini görmeye başladık. Ticaret erbabı ve bunun takibi çok önemli" görüşünü dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“- Vatandaşlar sahada, kamu görevlileri sahada. Son iki ayda 22 binden fazla şikayet geldi, biz etkin şekilde sahada mücadele ettik. Bu işin ciddiyeti açısından vatandaş merkezli çok yakın bir süreci ortaya koymamız lazım. Ekim çok daha somut neticelerin olacağı bir ay olacak.

- Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden görüşme yapacağız. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına elini koyma noktasında süreç başlatacağız.

- Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor. Hep birlikte mücadele elzem. Fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz.”