Beraat talep eden tutuklular mahkemede darp edildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında mahsur kaldıkları mahallelerden tahliye edildikten sonra tutuklanan 53 kişi hakkında açılan davanın duruşması Mardin 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Beraat talep eden tutuklular ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldıktan sonra slogan attıkları esnada darp edildiler.23-09-2019 19:14

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında mahsur kaldıkları mahallelerden 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 17’si çocuk 53 kişi hakkında açılan davanın duruşması Mardin 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Toplamda 70 tutuklunun yargılandığı duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu bulundukları cezaevlerinde sürekli işkence gördüklerini belirten tutuklulara ağır cezalarla yanıt verdi.

Mardin 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sabah saatlerinde başlayan duruşmaya katılan tutuklular verilen cezalara slogan atarak tepki gösterdi. 

'YAŞIM KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN BÜYÜKLERİN ARASINDA YARGILADINIZ'

Mahkemeye ilk olarak tutuklu Mahsum Çay çıkarıldı. Savunmasında, kaldığı Osmaniye Cezaevi’nde sürekli işkence altında olduklarını belirten Çay, kendisi üzerinde verilen ifadeleri kabul etmediğini söyledi:

"Öyle bir şey yok. O ifadeler doğru değil. Ben onları tanımıyorum.  Benim üzerime verilen ifadeleri kabul etmiyorum.  Yaşım küçük olmasına rağmen beni büyüklerin arasında yargıladınız. Bu nedenle ben mağdur oldum. Mütaalayı da kabul etmiyorum.  Beni Osmaniye Cezaevi’ne götürdüklerinde işkence ettiler. Buraya gelirken de bana işkence ettiler. İşkence izleri hala vücudumda" dedi. Konuşmaların ardından, Çay’ın yaş testi için ATK raporu alınmasını talepeden mahkeme heyeti duruşmayı 14 Kasım’a erteledi. 

'6 YERDE AYNI ANDA NASIL BULUNABİLİRİM?'

Savunma yapan  bir diğer tutuklu  Osman Bozkurt,  mütaalayı reddettiğini ve iddianameyi kabul etmediğini belirterek , "Zaten bu iddianame hayali  bir iddianamedir.  Ben 6 yerde aynı anda nasıl bulunabilirim? Bu mantıklı bir şey değil. Size mantıklı geliyor mu? Hayal ürünü bir dosya ile bizi yargılıyorlar.  Tanımadığım insanlar benim üzerimde ifade vermişler. Bunların yanı sıra da alınan ifadeler işkence altında alınan ifadelerdir.  Bunlardan kimseyi tanımıyorum. Bunların bazılarını cezaevinde bazılarını da mahkemede tanıdım. Verilecek ceza bu ifadeler üzerine verilecek. O yüzden bu ifade verenler ile bizi karşılaştırsınlar  ondan sonra mahkeme karar versin. Bu ifadeler geri çekilse benim cezaevinde kalmam için hiçbir neden kalmayacak. Eski ifadelerimi tekrar ediyorum" dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLEN TUTUKLULAR DARP EDİLDİ

Tutuklular ardından avukatlar eski savunmalarını tekrar ettiklerini söyleyerek müvekkilleri hakkında tahliye kararı istedi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmaya 5 dakika ara verdi.

Verilen kararın ardından devam eden duruşmada mahkeme Bozkurt’a 'Ağırlaştırılmış müebbet' ile birlikte adam öldürmeye teşebbüsten  15 yıl hapis cezası verdi. Okunan ceza sonrasında slogan atmak isteyen Bozkurt’un ağzı askerler tarafından kapatılmaya çalışıldı. Askerler, Bozkurt’u dışarı sürüklerken, duruşma salonun kapısının kapanmasının ardından devam eden şiddet mahkeme salonuna da yansıdı.

'DELİL YOK ÜZERİMİZE ATILAN SUÇLAR VAR'

Verilen ceza ve darp sonrası bir başka tutuklu Hamit Acur'un da duruşması görüldü. Yaptığı savunmada kendisine atılan suçları kabul etmediğini söyleyen Acur, "Mahkeme adaletsiz bir şekilde yargılama yaptı. Başta dosyalar birlikte görülüyordu ama daha sonra ayrılma kararı verildi. Bu tek başına bile heyetin bize karşı tutumunu ortaya çıkarıyor. Heyet bu şekilde bize bir güven vermedi. Çok basit gerekçeler ile dosya ayrıldı. Eğer bu yargılamanın koşulları oluşturulmadıysa neden yargılamaya başlandı?  Ben bir sivil olarak Nusaybin'e gittim, sivil bir şekilde de çıktım. Ne görüntü ne de parmak izi yok ortada. Sadece üzerimize atılı ifadeler var. Dosyanın yeniden toplu bir şekilde devam etmesini istiyorum" şeklinde konuştu. 

Avukat savunmasının ardından verilen 5 dakikalık ara sonrası Acur’a aynı gerekçeler ile ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verildi. Duruşma yarın kalan diğer tutukluların yargılanmasıyla devam edecek.(MA)