Belgrad Ormanı'nda bir haftada 30 ton çöp toplandı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Canan Yeşil geçen hafta Belgrad Ormanı'nda yaklaşık 30 ton çöp toplandığını söyledi.15-11-2020 14:00

İstanbul Belgrad Ormanı'nda geçen hafta yapılan çalışmalarda tonlarca çöp çıkarıldı. Ormanın piknik yapılan alanlarında 22 ton, piknik yapılmasının yasaklandığı derinliklerde ise 8-9 ton çöp toplandı.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Canan Yeşil, çöplerin piknik yapılmasının yasak olduğu bölgelerden toplandığına dikkat çekerken şu ifadeleri kullandı: 

"Belgrad Ormanı, muhafaza ormanı karakterinde 5 bin 300 hektar büyüklüğünde bir orman. Tarihi bir orman alanı burası. 8 tabiat parkı var. Bu tabiat parklarının dışındaki alanlarda piknik yapılmasına izin verilmiyor ancak ormana gelen vatandaşlarımız tabiat parkı alanı dışındaki yerlerde de piknik yapıyorlar. Atlı birliklerimiz ve muhafaza memurlarımız ormanın derinliklerinde piknik yapılmasına, etrafa çöp atılmasına engel olmak için, koruma kontrol görevlerini yapıyorlar."

'BELGRAD ORMANI TARİHİ VE ÖZEL BİR ORMAN'

Belgrad Ormanı'nın tarihi bir yer olduğunu söyleyen Yeşil, yurttaşların daha duyarlı olmaları gerektiğini söylerken, "Vurgulamak istediğimiz nokta şu: Belgrad Ormanı, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bugüne gelen çok önemli, tarihi ve özel bir orman. İçerisinde su bentler, su koruma havzası olan önemli bir orman. İçinde tabiat parkları var. Buradaki ağaçların hepsi doğal, yani sonradan dikilmemiş kendiliğinden yetişmiş ağaçlar. İçerisinde tarihi anıt ağaçları da yer alan bir orman burası. Ormanda ateş yakmamalarını, piknik yapıldıysa da çöplerini toplayıp, çöp toplama konteynerlerine atmalarını rica ediyoruz" dedi. (DHA)