Belgeler Soylu'yu yalanladı: Sedat Peker'e koruma kendi döneminde verilmiş!

Yayınlanan belgeler, Soylu’nun açıklamalarını yalanladı. Belgeler, 2016 yılında İçişleri Bakanlığı’na getirilen  Soylu’nun görev yaptığı dönemde Peker’e koruma verildiğini ortaya koydu.20-05-2021 23:26

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e kendisinin bakanlık döneminden önce koruma polisi verildiğini, kendisinin bakanlık döneminde ise geri alındığını öne süren Süleyman Soylu’yu belgeler yalanladı. Ortaya çıkan belgelere göre, Peker’e 2017 yılında koruma polisi verildiği anlaşılırken, 2018 ve 2019 yıllarında Peker’e verilen korumanın devam etmesi yönünde karar alınmış.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına yönelik açıklamalarda bulunmuş ve Peker’e koruma polisi verilmesine de “Koruma benden 1,5 yıl önce verilmiş. Benim zamanımda alınmıştır. Bu kadar açıktır. Bütün bu tartışmaların hepsi suyu bulandırmaya yöneliktir. Devlet dönem dönem koruma verir” demişti.

Odatv’de yayınlanan belgeler, Soylu’nun bu sözlerini yalanladı. Belgeler, 2016 yılında İçişleri Bakanlığı’na getirilen Soylu’nun görev yaptığı dönemde Peker’e koruma verildiğini ortaya koydu. Belgelerde, İstanbul İl Koruma Komisyonu’nun, 2018 yılındaki yazısında, Peker’e verilen korumanın devam etmesi yönünde karar aldığı görüldü. Yazıda Peker’e 2017 yılında da koruma verildiği anlaşılıyor.

O yazıda yer alan ifadeler şöyle:

“Sayın Sedat Peker, Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre koruma ile ilgili durumunuz 22 Şubat 2018 tarihinde toplanan İl Koruma Komisyonu’nda değerlendirilerek karara bağlanmıştır.

İl Koruma Komisyonu’nun 22 Şubat 2018 tarihli toplantısında hakkınızda ‘1 (Bir) Personel ile Yakın Koruma tedbiri ile Korunmasının Devamına’ şeklinde karar verilmiş, alınan komisyon kararı Valilik ‘Olur’una istinaden yürürlüğe girmiştir.

Koruma Hizmetleri Yönetmeliği ve Yönergesi’nin ‘Tanımlar’ başlıklı 4’üncü maddesinde ‘Yakın Koruma: Korunacak kişiye konutu dışında refakat etmek suretiyle alınacak koruma tedbirlerini’ ifade eder denilmektedir.

Koruma hizmetimizin etkin bir biçimde yerine getirilebilmesi, korumanızda görevlendirilen personelin, koruma ile ilgili uyarılarını dikkate almanız ve tarafınıza tebliğ edilen hususlara uymanız ile mümkün olacaktır.”

GİTMEDEN 8 AY ÖNCE KORUMA KARARI YENİLENMİŞ

Bir diğer belgeye göre ise Sedat Peker’e verilen koruma kararının 2019'da da devam ettiği görülüyor. 30 Nisan 2019 tarihinde verilen karar da 2018’deki ile aynı. Sedat Peker, 2019 Aralık ayında yurt dışına çıktığını açıklamıştı. Yani bu koruma kararı Sedat Peker'e Karadağ’a gitmeden 8 ay önce veriliyor.