Belçika Savcılığı: Katalan liderler hakim karşısına çıkacak

Belçika Federal Savcılığı, Katalan lider Puigdemont'un da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında yürütülecek yasal süreç hakkında açıklama yaptı.04-11-2017 21:02

Belçika savcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Dün İspanyol yetkililer, Carles Casamajo Puigdemont, Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin, Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols hakkında çıkardıkları Avrupa çapındaki tutuklama emrini Belçika Federal Savcılığına iletti" ifadeleri kullanıldı.

Sputnik'in aktardığına göre, açıklamada, ismi geçen kişilerin bulunduktan sonra soruşturma hakiminin karşısına çıkarılacakları, soruşturma hakiminin ise karar vermek için 24 saati olacağı söylendi.

Soruşturma hakimi için farklı seçeneklerin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, hakimin tutuklama emri çıkarmamaya ya da tutuklama emri çıkararak söz konusu kişilerin belirli koşullar altında serbest bırakılmasına hükmedebileceği belirtildi.

TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARSA DAVA ASLİYE MAHKEMESİNE TAŞINACAK

Soruşturma hakiminin tutuklama emri çıkarması durumunda davanın Belçika Asliye Mahkemesine iletileceği, Asliye Mahkemesinin de 15 gün içinde Avrupa çapında tutuklama emrinin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermesi gerektiği belirtildi.

Asliye Mahkemesinin kararına karşı çıkan bir tarafın bulunması durumunda Belçika İstinaf Mahkemesine itiraz edilebileceği ve İstinaf Mahkemesinin 15 gün içinde karar vermesi gerektiği, İstinaf Mahkemesinin kararına itiraz edilmesi durumunda da davanın Belçika Temyiz Mahkemesine taşınacağı ifade edildi.