Belçika barometre sistemine geçiyor

Belçika barometre sistemine geçiyor

Koronavirüs vakalarına karşı Belçika'da barometre sistemine geçiliyor.

Belçika'da koronavirüs salgınına karşı barometre sistemi devreye alınıyor. Yeni sisteme göre önlemler sarı, kırmızı ve turuncu kodlara göre devreye alınacak.

Koronavirüsün omikron varyantı nedeniyle dünya genelinde vaka sayılarında artış yaşanırken yeni önmlemler alınmaya da devam ediyor. Belçika da Covid-19 ile mücadele kapsamında, tedbirlerin ülkedeki vaka durumuna göre belirleneceği barometre sistemine geçme kararı aldı. Başbakan Alexander De Croo, hükümetin sağlık danışma kurulunun toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, omikron varyantının hafif semptomlarının pandemiden endemiye geçileceğinin sinyalini verdiğini ancak henüz o noktada olunmadığı için bir barometre geliştirdiklerini söyledi.

'KARAR ARACI OLACAK'

Koronavirüs barometresinin sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere üç aşamadan oluşacağını ve kültürel etkinlikler ile konaklama sektörünü kapsayacağını belirten de Croo, "Bu, Covid politikasını otomatik pilota almayacak. Danışma Kurulu için bir karar aracı olacak" dedi.

28 OCAK'TAN İTİBAREN KIRMIZI KODA GEÇİLECEK

Buna göre, kırmızı kod, bir günde 150 hastaneye yatış ve yoğun bakımda toplam en az 500 Covid-19 hastası kaydedildiğinde devreye konacak. Turuncu kod için bu rakam 65 ve 300 arası olacak. Bunlar dışındaki durum, sarı koda dahil olacak.

Bu kapsamda ülkede, 28 Ocak'tan itibaren kırmızı koda geçilecek.

KISITLAMALAR

Kapalı mekanlardaki etkinlikler, maske ve 200 kişi ile yapılabilecek. Daha büyük kapasiteli mekanlar, kapasitelerinin yüzde 70'ine kadarını kullanabilecek. Haftada dört gün evden çalışma ve alışverişleri tek başına veya en fazla iki kişi halinde yapma zorunluluğu devam edecek.

GÜVENLİ COVİD BELGESİ

Halkın, aşılarının tam olduğunu, 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç elde ettiklerini ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlayan "Güvenli Covid Belgesi", 1 Mart'tan itibaren son aşı tarihinin üzerinden 5 ay geçmişse, geçersiz sayılacak.
Pandemiden endemiye geçildiğinde aktive edilecek sarı kodda ise artık bu belge şart koşulmayacak.

DAHA FAZLA