Belarus halkı sokaklarda: Çatışmalar şiddetleniyor

Belarus'un başkenti Minsk'te, başkanlık seçiminde hile yapıldığı iddiasıyla muhalifler sokaklara döküldü. Belarus seçim kurulu, ülkeyi 1994'ten bu yana yöneten Lukaşenko'nun, seçimlerde oyların yüzde 79.7'sini aldığını açıkladı.10-08-2020 00:17

Seçim hileleri ve muhaliflere dönük baskı iddiaları gölgesinde geçen başkanlık seçimlerinde, mevcut başkan Aleksandr Lukaşenko yüzde 79,7 oy aldı. Resmi sonuçlardan memnun olmayan muhalifler sokaklara döküldü. Polis, kent merkezinde toplanan göstericilere ses bombaları ile saldırdı. Sputnik'te yer alan habere göre, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

Minsk’in merkezinde başlayan protesto gösterilerini dağıtmak için polis ses bombaları ile müdahale etti, göstericilerin arasında yaralılar olduğu belirtiliyor.Yaralılar ayakta tedavi görüyor. Zafer Meydanı’nda muhalifler sinyal fişekleri yakıp onları güvenlik güçlerine doğru fırlatıyor.

Ülkenin diğer kentlerinde de muhalifler sokaklara çıktı. Minsk, Vitebsk ve Brest kentlerinde gözaltılar başladı.

Habere göre Belarus’taki muhalefet temsilcileri, liderlerinin çağrıları üzerine başkentin merkezindeki Zafer Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor, şu ana kadar merkezde binlerce kişi toplandı.

Diğer yandan göstericileri dağıtmak için çok sayıda polis müdahale etti, meydanda ses bombaları kullanıldı.

Meydana doğru ambulanslar geliyor, meydandaki trafik kapalı olsa da yan caddelerden geçen otomobillerde bulunanlar göstericileri korna çalarak destekliyor.

Daha önce görgü tanıklarının aktardığı üzere protesto gösterisinde kan aktı, güvenlik görevlileri göstericilere cop ve biber kazı ile müdahale etti.

Kahraman Şehir Minsk heykelinin etrafında göstericiler ile polis kuvvetleri arasında arbede yaşandı, sonuçta güvenlik güçleri, çekilerek hareket eden kalabalığı bırakmak zorunda kaldı.

Göstericiler, yaralı arkadaşlarını elleri ile ambulanslara taşıdı.

 Protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada bir ordu mensubunun yaralandığını ve tedaviye alındığını aktardı:
“Protestocularla yaşanan çatışma sonrasında bir ordu mensubunun tedavi edilmesi gerekti. Olay Pobediteli Caddesi’nde yaşandı. Yaralar konusunda herhangi bir bilgi yok.”