‘Bekçiler AKP’li ve MHP’li gençlik kollarından seçiliyor’

Bekçilere geniş yetkiler veren tasarı Meclis komisyonundan geçti. Yasa tasarısına ilişkin görüşlerini bildiren HDP ve CHP milletvekilleri bekçilerin AKP’nin gençlik kollarından seçildiğini vurguladı.05-02-2020 11:04

Meclis komisyonu geçtiğimiz günlerde bekçilere sınırsız yetki verilerek, şiddet ve zor kullanma olaylarının önünü açan yasa tasarısını onaylamıştı.

Güvenliği tesis etmek için görevlendirilen bekçilik, tacizlerle, kavgalarla ve insanların yaşam tarzlarına yapılan baskılarla anılıyorken, daha fazla yetki verilmesi hakkında değerlendirmelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan “Bekçilerin toplumun muhalif kesimlerine düşman hukuku uyguladıklarını ve bunun emarelerini son yaşanan saldırılarda görülüyor” dedi.

‘AKP VE MHP’Lİ GENÇLER BEKÇİ YAPILIYOR’

AKP’nin yeni bekçi ve polis alımları güvenliği yeniden tahsis etmeyeceğini söyleyen Garo paylan, amaçları toplumu baskı altına almak olduğunu dile getirdi ve durumu şöyle özetledi:

“Erdoğan rejim inşasına devam etmek istiyor.  Bu rejim gönül ve rıza rejimi değil, bir zor rejimi. Bu rejimin taraftarlığını büyütmeyi hedefliyor ve muhalefeti de bastırmak ve sindirmek istiyor. Güvenlik teşkilatını en kılcal damarlara kadar yayıp istibdat rejimini bunun üzerine kurmak istiyor. Bu anlamda bekçi teşkilatını genişletme amacında.”

HDP’li Paylan konuşmasının devamında bekçilerin AKP’li ve MHP’li gençlerden seçildiğini söyledi ve ekledi:

“Bunlara toplumun muhalif kesimleri düşman olarak gösteriliyor ve öyle bekçi alımı yapılıyor. Düşman hukuku uygulaması meşru gösteriliyor. AKP ve MHP’li gençleri alıp bekçi yaparsanız ve düşman olarak gösterirseniz bekçilerde toplumun bu kesimlerine şiddet uygular ve düşman olarak görür. Bu da hukuk dışına çıkmak anlamına gelir.”

‘KOLLUK KUVVETİ YARATMA PEŞİNDELER’

Yasa tasarısı hakkında görüşlerini bildiren CHP’nin Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Milletvekili Ali Öztunç ‘Bekçilere karşı olmadıklarını sadece silah ve zor kullanmalarına karşı olduklarını’ açıkladı.

Bekçilerin AKP’nin gençlik kollarından karşılanması hakkında, yasanın Meclisten geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıklayan Ali Öztunç, partisinin bakış açısını şöyle ifade etti:

“Bekçiliğe karşı değiliz. Bildiğimiz klasik bekçilik mahallenin abisi kardeşi dediğimiz bekçiliğin dışına çıkartıyorlar bu yasa ile Kolluk gücü getiriliyor. Polisin tüm yetkileri bekçilere veriliyor. Hatta üst araması gibi polis yetkileri AYM’den dönmesine rağmen bekçilere veriliyor. Yani bekçi üst araması yapacak, GBT yapacak gözaltına alacak o zaman polise ne gerek var. Buna karşı çıkıyoruz. 30 bin bekçi olacak bunun sonucu yeni bir kolluk kuvveti demek. Kendilerine ait bir ekip kurmak istiyorlar. Sınavsız olduğu için AKP il ve ilçe başkanlarından hazırlanan listelerle alım yapılacak. Genel kurulda karşı çıkacağız eğer yasa tasarısı geçerse AYM’ye başvuracağız bu kanunun iptal edileceğine inanıyoruz.”