Bekçi işkencesine maruz kalan yurttaşlara hapis cezası!

Mahkeme, iki kardeşe, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan beraat verilmesini kararlaştırdı. Ancak ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan M.A. ve İ.A.’ya önce 8 ay hapis cezası v02-07-2020 10:06

İnşaat işçisi kardeşler M.A. ve İ.A., 2018’de mahalle bekçileri tarafından işkenceye maruz bırakıldı.  İki kardeş olayı yargıya taşırken, mahkeme ise işkenceci bekçilere değil, iki kardeşe hapis cezası verdi.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, M.A. ve İ.A. isimli iki kardeş, 2018 yılında çalıştıkları inşaattan eve gelirken yaklaşık yarım saat GBT’de bekletilince mahalle bekçilerine, “Bizi neden burada tutuyorsunuz?” diye sordu. Bu soru üzerine mahalle bekçileri M.A.’yı, “Sen kimi yiyorsun” diyerek darp etmeye başladı. M.A.’nın kardeşi İ.A. da araya girmek istedi. Mahalle bekçileri bu sefer iki kardeşin ellerini arkadan kelepçeleyerek asfalta yatırdı.

BEKÇİLERDEN İŞKENCE

İki kardeş olayla ilgili yapılan suç duyurusundaki ifadelerinde, bir aracın bagajına konulduklarını, üstlerine yedek lastik ve trafik dubası atıldığını belirtti. Ayrıca ağız ve burunlarından kan gelene kadar araçta darp edildiklerini, fotoğrafları çekilerek kendileriyle dalga geçildiğini de iddia etti.

BEKÇİLERE DEĞİL YURTTAŞLARA TUTANAK

Gecenin ilerleyen saatlerinde iki kardeş burunlardan kan gelmesi üzerine Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada rapor alan kardeşler tekrar karakola götürüldü.  M.A. ve İ.A. hakkında ‘görevli memura görevini yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla tutanak tutuldu.

HUKUKA AYKIRI

Darp edilen inşaat işçisi M.A., olayı şöyle anlattı: “Neden bizi bu kadar bekletiyorsunuz diye sorduğumda boğazıma yapıştılar. Bizi aracın arkasına attılar. Üzerimize yedek lastik koydular… Bizi kapalı bir alana götürdüler. Burnumdan kan gelene kadar dövdüler…” İki kardeş darp edilmenin hukuka aykırı olduğunu, bekçilerin o dönem GBT kontrollerini de yasalara uygun yapmadıklarını söyledi.

8 AY HAPİS CEZASI ALDILAR

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi olayla ilgili kararını geçen hafta açıkladı. Mahkeme, iki kardeşe, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan beraat verilmesini kararlaştırdı. Ancak ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan M.A. ve İ.A.’ya önce 8 ay hapis cezası verdi. Daha sonra iyi hal durumlarını göz önünde bulundurarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.