Bedelli askerlik teklifi bugün görüşülecek

Bedelli askerlik düzenlemesinin yer aldığı torba yasa bugün TBMM'de görüşülecek.23-07-2018 09:16

Bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı 18 maddelik torba yasa bugün Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülecek.

AKP, MHP’li üç üyenin desteğiyle komisyonda çoğunluğu oluşturuyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen hafta “Bedelli olacaksa 28 güne ne gerek vardır? Bu kadar zahmete lüzum olacak mıdır? Adı üstünde bedelse verilir, sonuçta ilgililer terhis edilir” demişti. Bahçeli’nin mesajının ardından 28 günlük temel eğitimin kaldırılmasına yönelik beklenti güçlendi. Ancak temel eğitimden vazgeçilmesi durumunda 15 bin liralık bedelin arttırılması olasılığı da bulunuyor. Bu konudaki son karar için AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı bekleniyor.

E-ASKERLİK UYGULAMASI TARTIŞILIYOR

Yurtdışında yaşayıp bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler ise 2 bin euro ödeyip Milli Savunma Bakanlığı’nca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. Gurbetçilere, internet üzerinden teorik askeri bilgileri alıp sınavı tamamlamaları halinde terhis belgeleri postalanacak. Teklifte yer alan ‘e-askerlik’ uygulamasının komisyonda çıkarılması da tartışılıyor.

FİRAR EDENLER İÇİN BEDELLİDE DEĞİŞİKLİK

Askerlik yaparken firar edenlerin de bedelliden yararlanması öngörülüyor. Teklifte bu yönde değişiklik yapılması bekleniyor. Bu hakkın, yaş şartını (31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanlar) taşıyan 5 bin dolayında firariyi kapsayacağı belirtildi. Komisyona gelen mesajlar arasında, “askerliğe elverişli olmadıklarına” dair rapor alan bazı yükümlülerin bedelliden yararlanma talepleri var. Bu kabul edilirse çürük raporu alanlar da 15 bin lira karşılığında askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.