Bebeklere ‘yanlışlıkla’ Covid-19 aşısı vuruldu: Prof. Dr. Kurugöl canlı yayında savundu

Bebeklere ‘yanlışlıkla’ Covid-19 aşısı yapıldığı iddia edildi. Prof. Dr. Kurugöl, “Son derece iyi antikor oldu. Altı aylık bebekte, bir aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu” diye yapılan hatayı savundu.23-09-2021 13:03

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, sağlık ocaklarında bebeklere ‘yanlışlıkla’ Covid-19 aşısı yapıldığını öne sürdü. Kurugöl, “Son derece iyi antikor oldu. Altı aylık bebekte, bir aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu” dedi.

NTV canlı yayınında konuşan Prof. Dr. Kurugöl, konuya dair şunları söyledi: “Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, Hepatit b aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Covid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde ve son derece de iyi antikor oldu. Altı aylık bebekte, bir aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor.”

KURUGÖL: YARGIYA GİDİLDİ, OLAYIN ÜSTÜ KAPANMADI

Kurugöl, tepkiler üzerine yayına tekrar bağlanarak olayın üstünün örtülmediğini ve sadece bir bebeğe yanlış aşı uygulandığını söyledi: “Bir bebeğe Hepatit B yerine, yanlışlıkla Coronavirüs aşısı yapıldı zaten bu yargıya da gitti. Bu olay Temmuz olayında gerçekleşti. İzmir dışında olan bu olayda bebek hemen Ege Üniversitesi’ne getirildi. Biz bu bebeği dakika dakika izledik, hiçbir yan etkisi olmadı. Aileden de bunun yayınlanması için imza aldık. Bugün de kontrol vardı. Hiçbir olumsuzluk yoktu. Bu böyle yapılsın anlamına gelmiyor. Sadece güvenli olduğunu vurgulamak istedik. Böyle başka bildiğimiz bebek yok. Covid-19 aşıları güvenli. Bunu aşı karşıtlığına çevirmek insafsızlık”.

Covid-19 salgınına karşı bazı ülkeler aşılama yaşını düşürmeye devam etse de konuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Ülkelerin yüz yüze eğitime geçmesiyle tartışmalar artmıştı.

Küba’da geçen günlerde yerli Covid-19 aşısı olan Soberana’nın iki yaş üstü çocuklarda kullanılmasına onay verilmişti. Bu dünyada yaş grubu açısından en düşük gruba inilmesi anlamına geliyor. Birçok ülkede de 12 yaş üstü çocukların aşılanmasına başlanmış durumda.

Pfizer/BioNTech’ten yapılan açıklamada, aşının 2’nci ve 3’üncü faz çalışmalarında 5-11 yaş grubu çocuklarda daha önce 16-25 yaş grubunda gözlemledikleriyle eşleşen bağışıklık tepkisi (antikor seviyesi) oluştuğu belirtilmişti.

Ancak bu yaş gruplarının altında henüz yeterli çalışma yok.