BDDK’nin bankalara yeni kuralı: 100 bin dolar üzeri döviz için bir gün bekleme

BDDK, bankaların döviz alım-satım işlemlerine yeni bir kural getirdiğini duyurdu. Yeni kurala göre 100 bin dolar üzeri döviz alacaklar bir gün bekleyecek.20-05-2019 22:55

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi.

Bankalara iletilen yeni kural çerçevesinde, 100 bin dolar üzeri döviz alımı gerçekleştirmek isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz hesaba ertesi gün geçecek.

Döviz satımında ise bekleme süresi olmayacak. Satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

Yarın başlayacak uygulama ile BDDK, dövizdeki spekülatif hareketlerin önüne geçmeyi ve piyasa istikrarını korumayı amaçlıyor. 

‘LİRA KORUMA GİRİŞİMİ’

Bloomberg, dövizde spekülasyonları önlemek için olduğu ileri sürülen uygulamayı, üç ayrı bankacıdan doğruladığını duyurarak aktarmıştı. 

Karar, yüklü miktarda dolar alarak piyasadaki dolar miktarını düşürecek perakende satış amaçlı döviz alım işlemlerine vade koymak suretiyle yükselen dolar kuru karşısında lira koruma girişimi olarak değerlendiriliyor.

DÖVİZ İŞLEMLERİNE KOMİSYON

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de duyurulan benzer bir kararla 10 yılın ardından, kredi alımları ve internet bankacılığı haricindeki döviz satış işlemlerine yüzde 0,1 komisyon koymuş ve böylelikle önü alınamayan ekonomik kriz karşısında bütçeye aylık 33 milyon dolar ek gelir yaratmayı hedeflemişti.