BBC: IŞİD militanlarının Rakka'dan ayrılmasına gizli anlaşmayla izin verildi

BBC, IŞİD militanlarının ABD ve YPG’nin ortak operasyonuyla ele geçirilen Rakka’dan güvenli şekilde çıkışlarına izin verildiğine ilişkin görüntüler yayınladı.14-11-2017 10:56

BBC, 250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka'dan güvenli bir şekilde tahliye edildiğini iddia ettti.

Quentin Sommerville ve Riam Dalati imzalı haberde tahliyelerin YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu ABD destekli SDG'nin, Rakka'yı IŞİD'in elinden aldığı geçen ay gerçekleştiği belirtildi. Tahliye edilen 250 IŞİD militanı, Rakka'nın ABD destekli milisler tarafından ele geçirilmesinden önce yüzlerce araçlı konvoyla şehirden ayrılan ve çoğu IŞİD militanlarının ailelerinden oluşan 4 bin kişi arasında yer alıyordu.

"CEPHANE YÜKLÜ KAMYONLA AYRILDILAR"

Buna göre onlarca yabancı IŞİD savaşçısı da silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka'dan ayrıldı.

Habere göre, tahliye edilen IŞİD'liler arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçı da vardı. Tahliye edilen militanların bir kısmının Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye'ye gittiği ifade ediliyor.

Haberde kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer veriliyor.

Kamyon şoförlerinden Ebu Fevzi şunları söylüyor:

"Rakka'ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan IŞİD savaşçıları gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı."