Batman'da görme engelli yurttaşa imzalatılan tutanakla 35 HDP'li gözaltına alındı

Görme engelli Hasan Yalçın'a, okumadan emniyette imzalatılan tutanakla aralarında Kozluk Belediye Eşbaşkanının da bulunduğu 35 HDP'li gözaltına alındı.05-01-2021 22:12

Batman'ın Kozluk ilçesinde yaşanan olayda görme engelli Hasan Yalçın'a kendisine ait olmayan ifadelerin bulunduğu tutanak imzalatıldı. Polis, Söz konusu tutanağa dayanarak 35 HDP'liyi gözaltına aldı

Gözaltına alınarak emiyete götürülen görme engelli Hasan Yalçın'a kendisine ait olmayan ifade tutanağı imzalatarak, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kozluk Belediye Eş Başkanı Nazime Avcı'nın da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

14 YAŞINDAKİ KIZ BABASI ALEYHİNE İFADE VERMEYE ZORLANDI

Polisin baskı ve tehditlerine maruz kalarak görme engelli babası Hasan Yalçın hakkında ifade vermeye zorlanan S.Y., gördüğü baskı ve tehditler sonucu Ağustos 2020’de Kozluk İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek babası aleyhine beyanlarda bulundu.

Hasan Yalçın, kızını beyanıyla ailesiyle birlikte yaşadıkları eve düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Yalçın, burada 4 gün boyunca gözaltında tutuldu.

Hayatında ilk kez gözaltına alınan Yalçın’a haklarını anlatmayan polisler, avukatı olmadan ifadesini aldı. Daha sonra içerikleri kendisine okunmadan bazı evraklara parmak basması istendi. Yalçın, verdiği ifadesi olduğunu düşündüğü bu kağıtlara parmak bastı. Emniyet’teki işlemlerinin ardından “örgüte yardım ve yataklık” ile “örgüt propagandası” suçlamasıyla mahkemeye çıkartılan Yalçın’a ev hapsi verildi. 

Bu olayın ardından Batman Kozluk'ta 2020 yılının Eylül ayında yapılan operasyonda Kozluk Belediye Eş Başkanı Nazime Avcı’nın da aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

HERKES ARAYINCA GERÇEĞİ ÖĞRENDİ

MA'nın haberine göre, yaşananlardan habersiz ev hapsinde olan Yalçın, bu operasyonunun kendisine aitmiş gibi gösterilen beyanlarla yapıldığını serbest bırakılanlardan bazılarının kendisini aramasıyla öğrendi.  

YALÇIN: İFADE VERMEM İÇİN OYUN OYNAMIŞLAR

Yaşadığı olayı anlatan Yalçın, Emniyet’te parmak bastığı ifade tutanağının kendisine okunmadığını ve neye parmak bastığını dahi bilmediğini söyledi. 

Kendisinin görme engelli, eşinin ise zihinsel engelli raporunun bulunduğunu belirten Yalçın, “Küçük kızımı kandırıp, üzerime ifade verdirmişler. Yaşı tutmadığı için bizim bir akrabayı da devreye koymuşlar ve üzerime olmayacak şekilde ifade verdirtmişler. Benim de 35 kişi üzerine ifade vermem için oyun oynamışlar. Eşim engelli ve akciğerinden hasta. Ben engelliyim, 5 çocuk ile yoksulluk içinde yaşıyoruz. Bunu bize niye yapıyorlar? Yoksulluk içinde kaybolurken, bize yardım etmesi gerekenler bize bunu yapıyorlar” dedi.

‘HEDEF HALİNE GETİRİLDİM’

Hayatında ilk defa gözaltına alındığı için ne yapılıp, edildiğini bilmediğini ifade eden Yalçın, “Bana bir yere parmak basmamı söylediler ben de bastım. Aradan bir ay geçti, Kozluk’ta bir operasyon gerçekleşti. Burada 35 kişi gözaltına alındı. Kim gözaltına alındıysa ‘Hasan Yalçın üzerinize ifade verdi’ demişler. Beni hedef haline getirdiler. Ben kimsenin üzerine ifade vermedim” diye konuştu.