Batman Valiliği, zor kullanılarak gözaltına alınan 11 yaşındaki çocukla ilgili açıklama yaptı

Batman Valiliği, 11 yaşındaki bir çocuğun polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alınmasına yönelik görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, çocuğun 'muhafaza altına alındığı' ifade edildi.05-11-2019 11:59

Batman Valiliği, 11 yaşındaki bir çocuğun polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alınmasına yönelik görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medyada tepkilere neden olan görüntülerde, araçların camlarını silen bir çocuğun polisler tarafından zor kullanılarak gözaltına alınmaya çalışıldığı ve çevredeki vatandaşların olaya tepkisi yer alıyor. Çevredekilerin uyarılarına rağmen korktuğu için ağlayan 11 yaşındaki M.Y’yi bırakmayan polis memurunun görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı.

'MUHAFAZA ALTINA ALINDI'

Batman Valiliği, tepkilere neden olan görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, çocuğun 'muhafaza altına alındığı' ifade edildi.

Valilik’ten yapılan açıklama şöyle:

''İlimiz Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince 03.11.2019 pazar günü saat 21:00 sıralarıda kavşak, caddelerde ve sokakta çalışan/çalıştırılan/dilendirilen ve suça sürüklenen çocuklara yönelik rutin yapılan denetimlerde dört çocuğun araç camı silerek çevreye rahatsızlık verdiği ve trafik güvenliğini tehlikeye  soktuğu görülmüş ve istismara maruz kalabilecekleri değerlendirilmiştir. Görevlilerimizce önlem amaçlı çocuklara yaklaşması üzerine üç çocuk olay yerinden kaçarak uzaklaşmış, bir çocuk ise görevlilerimizce muhafaza altına alınmıştır.  Olay yerinde çocuğun korkmasından dolayı çevrede bulunan ve konuya vakıf olmayan vatandaşlar konuya müdahil olmalarına engel olunmuştur. Vatandaşlara konunun aktarılması üzerine herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılarak kimliği daha sonra tespit edilen M.Y İsimli çocuk ailesine gerekli cezai işlem uygulanması ve teslimi amacıyla Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmiştir.''