Batman Üniversitesi'nde 'peçe' tartışması

Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş'un, bazı öğrencilerin "kimliği net olarak anlaşılamayacak derecede kapalı giyinmesi" ile ilgili dekanlığa gönderdiği yazıyı sosyal medyada paylaşan İlim Yayma Cemiyeti Batman Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu görevden alındı.20-12-2017 23:47

Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş, İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na bir yazı göndererek, üniversitenin Batı Raman Kampüsü’nde günün değişik saatlerinde, farklı mekanlarda tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu, bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığını belirtti. 

YÖK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Söz konusu öğrenciler hakkında dekanlığın "gereğini yapmasını" isteyen Rektör Durmuş'un gönderdiği yazı, İlim Yayma Cemiyeti Batman Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Sosyal medyada paylaşılan yazıya AKP'li milletvekilleri tarafından tepki gösterilirken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) da üniversite ytönetimiyle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

YAZIYI PAYLAŞAN AKADEMİSYEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Batman Üniversitesi Rektörlüğü ise yazıyı sosyal medyada paylaşan Okçu'yu görevden uzaklaştırdı. Rektörlükten Okçu’ya gönderilen uzaklaştırma yazısında şu ifadelere yer verildi:

Üniversitemizin birimleri arasında yapılan yazışmaları, öğrencilere, sosyal medyaya ve basına servis ederek ’öğrencilerin ayaklanmasına, üniversite yönetimine karşı tavır alınmasına ve eğitim imkanları ellerinden alınıyormuş algısı yaratılmasına sebebiyet verilmesi’ suçu kapsamında; hakkınızda yürütülmekte olan soruşturmanın selameti açısından kanunun 62. maddesine istinaden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi gereğince ’Görevden uzaklaştırma’, devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde görevi başında kalmasında sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. ’Görevden uzaklaştırma tedbiri soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir’ uyarınca, 19.12.2017 tarihinden itibaren görevden uzaklaştırılmış bulunmaktasınız. Bu süre içerisinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 141. maddesi uyarınca aylığınızın 2/3’ü tarafınıza ödenecektir.