Başkentgaz'a göre 'her şey uygun'muş...

Başkentgaz'dan yapılan açıklamada, "15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bağışlarımızın, özellikle Kızılay üzerinden gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır" denildi.31-01-2020 20:35

İleri Haber

Kızılay üzerinden yandaş Ensar Vakfı’na 7 milyon 925 bin dolar aktarımıyla gündeme gelen Başkentgaz şirketi tarafından açıklamada, yapılan işlemin “hukuka ve vicdana uygun olduğu” öne sürüldü. 

Önceki günlerde Başkentgaz şirketinin Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na 7 milyon 925 bin dolar gönderdiği ortaya çıkmış ve Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader de Kızılay'dan gelen paranın Amerika Birleşik Devletleri'nde yurt yapılması için TÜRKEN Vakfı'na bağışlandığını duyurmuştu.
Kamuoyunda tepki yaratan bu işlemle ilgili bugün Başkentgaz şirketi tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Temelleri 1960 yılında atılan Grubumuz uzun yıllardır Türkiye Kızılay Derneği'nin kurumsal bağışçılarından biridir. Ulusal ve uluslararası ölçekte kendini kanıtlamış milli ve köklü bir kurum olması nedeniyle hayır faaliyetlerimiz ve sosyal sorumluluklarımızın önemli bir bölümü Türk Kızılay'ı üzerinden gerçekleştirilmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bağışlarımızın, özellikle Kızılay üzerinden gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır.

FETÖ terör örgütünün, yıllar boyu gençlerin eğitim ve özellikle barınma ihtiyacını istismar ederek kök salarak büyüdüğü bir gerçektir. Ülkemizin ve milletimizin varlığına kast eden hain darbenin ardından milletçe kenetlendiğimiz bir süreç yaşanmıştır. Milli birlik ve beraberlik duygusunun en yoğun şekilde yaşandığı bu dönemde, devletimizin himayesinde yapılması planlanan ve milletçe gururlanacağımız nitelikte bir yurt yapılması projesine katkıda bulunmak milli bir görev olarak addedilmiştir. Grubumuz, kamuya karşı yükümlüklerin her türüne ne denli özen gösteriyorsa, sosyal ve toplumsal sorumluluk kapsamında hayır ve yardım faaliyetlerinde de aynı hassasiyet ve özeni göstermektedir. Hayırseverlerin bağış ve yardım faaliyetlerini özel saiklerle yaptığı algısının yaratılması sadece bizi değil, bütün hayırseverleri rencide etmiştir.

Yapılan bağış hem hukuki hem de vicdani açıdan uygundur. Bu işlemin adeta illegal bir işlem gibi gösterilmesi büyük bir vefasızlık ve insafsızlıktır. Hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtir, bu tür çıkışların hayırseverlik duygularımızı köreltemeyeceğini vurgularız."