Başkanlığın ilk MGK toplantısı yapıldı

AKP hükümeti, yeni sistemdeki ilk MGK toplantısını yeni üyelerle Erdoğan başkanlığında Saray’da yapıldı.30-07-2018 21:10

İleri Haber

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adıyla uygulanmaya başlanan ‘tek adam’cı başkanlık rejiminin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün toplandı. Toplantı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Rayyip Erdoğan Başkanlığı’nda, Saray’da gerçekleştirildi. Daha önce Başbakanlık Müsteşarı olarak MGK’ya katılan Fuat Oktay, bugünkü toplantıda ‘Cumhurbaşkanı Yardımcısı’ sıfatıyla yer aldı.

Toplantı 5,5 saat sürdü.

ASKERİ ÜNİFORMA İLE DEĞİL SİVİL

30 Mayıs’ta gerçekleştirilen son MGK toplantısına askeri üniformasıyla ‘Genelkurmay Başkanı’ sıfatıyla katılan Hulusi Akar ise bu kez sivil kıyafetle Milli Savunma Bakanı olarak masadaki yerini aldı.

YENİ SIFATLARLA KATILDILAR

Orgeneral Yaşar Güler daha önce Kara Kuvvetleri Komutanı olarak katıldığı toplantıda bu kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla yer aldı. Kurulun bir diğer yeni üyesi ise Kara Kuvvetleri’nin yeni komutanı Orgeneral Ümit Dündar oldu.

MGK BİLDİRİSİ

Toplantının sonunda açıklanan bildiride rahip Brunson konusunda ABD'nin yaptırım tehditlerine cevap verilmeye çalışıldığı görülürken, ABD'nin bu açıklamalarının kabul edilemeyeceği belirtildi. Ancak bir sonraki maddede ise Suriye konusunda ABD ile ittifak vurgusu yapıldı.

Maddeler şöyle:

"1.  ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER, BÜTÜN YÖNLERİYLE ELE ALINMIŞ; BAŞTA FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞ, MÜCADELEYE AYNI AZİM VE KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

2.  24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILAN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİNİN, YURT BÜTÜNÜNDE HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇİNDE GEÇMESİNDEN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLMİŞ; ÜLKEMİZİN MİLLÎ GÜVENLİK HASSASİYETLERİNİN YENİ DÖNEMDE DE AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3.  TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPMADAN KARARLILIKLA MÜCADELE EDEN TÜRKİYE’NİN YAKLAŞIMININ ULUSLARARASI TOPLUMDAN DA BEKLENDİĞİ KAYDEDİLEREK, BAZI ÜLKELERİN TERÖRLE MÜCADELEDE ÇİFTE STANDART NİTELİĞİ TAŞIYAN UYGULAMALARININ KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR. TERÖRLE MÜCADELEDE BİLGİ PAYLAŞIMININ ÖNEMİNE VURGU YAPILARAK TÜRKİYE’NİN TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE İLGİLİ YAKLAŞIMI ÇERÇEVESİNDEKİ BİLGİ VE BİRİKİMİNİ DÜNYADAKİ TÜM DEVLETLERLE PAYLAŞMAYI SÜRDÜRECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4.  ABD’NİN; ÜLKEMİZİN HER TÜRLÜ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİĞİ SAVUNMA SANAYİİ PROJELERİNİ, MİLLETLERARASI ANTLAŞMALARA AYKIRI ŞARTLARA BAĞLAYAN KARARININ VE AÇIKLAMALARININ, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ STRATEJİK ORTAKLIĞA VE GÜVEN İLİŞKİSİNE TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLAR VERECEĞİ VURGULANMIŞTIR. ABD TARAFINDAN ÜLKEMİZE KARŞI KULLANILAN TEHDİT DİLİNİN İTTİFAK İLİŞKİLERİNE SAYGISIZLIK OLDUĞU VE ASLA KABUL EDİLEMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. TÜRKİYE’NİN GEREK İKİLİ İLİŞKİLERİ, GEREKSE İTTİFAKLAR ÇERÇEVESİNDEKİ TÜM YÜKÜMLÜLÜKLERİNE BAĞLI OLDUĞU KADAR HAKLARINA DA SAHİP ÇIKTIĞI, ÜLKEMİZİN BU YAKLAŞIMINA SAYGI DUYULMASININ BEKLENDİĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

5.  ABD İLE MÜNBİÇ KONUSUNDA SAĞLANAN MUTABAKATIN, SURİYE MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAĞI VURGULANMIŞ, BU KAPSAMDA PKK/PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MÜNBİÇ’İ TERK ETMESİYLE İLGİLİ YOL HARİTASI ÜZERİNDE DURULMUŞTUR. BÖLGEDE GÜVENLİK VE DENETİMİN SAĞLANMASINA İLİŞKİN İLAVE HAZIRLIKLAR İLE BÖLGE HALKININ EVLERİNE DÖNÜŞÜNÜ HIZLANDIRACAK TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

6.  SURİYE’DE HÂLEN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ETKİNLİK GÖSTERDİĞİ BÖLGELERİN BİR AN ÖNCE GÜVENLİ HÂLE GETİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLEREK, BU KONUDAKİ SOMUT ADIMLARIN ATILMAYA BAŞLANACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

7. EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELERİN YAKINDAN TAKİP EDİLMEKTE OLDUĞU BELİRTİLMİŞ, TÜRKİYE’NİN DENİZLERDEKİ HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI HUSUSUNDAKİ KARARLILIK VURGULANMIŞTIR."