Başbakanlıktan o Twitter hesabına ilişkin açıklama

Başbakanlıktan Malta Cumhurbaşkanı Coleiro’nun Twitter hesabının takip edilmesine ilişkin açıklama geldi: "Nezaketen"07-11-2017 08:34

Başbakan Yıldırım'ın iki oğlunun Paradise Belgeleri'nde Malta'da off-shore hesaplarının ve iki şirketinin ortaya çıkmasından sonra Twitter'daki resmi T.C. Başbakanlık hesabının takip ettiği dört hesaptan birinin Malta Cumhurbaşkanı Marie-Loise Coleiro olması dikkat çekmişti.

T.C. Başbakanlık hesabının, Twitter'da sadece AKP, CumhurbaşkanlığI ve Recep Tayyip Erdoğan dışında resmi olarak Malta Cumhurbaşkanı "Marie-Lousie Coleiro"yu takip etmesine ilişkin çıkan haberler üzerine Başbakanlık Cumhuriyet gazetesine açıklama yaptı.

'NEZAKET GEREĞİ'

Açıklamada, "Başbakan Binali Yıldırım'ın 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde Malta'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında görüştüğü Malta Cumhurbaşkanı Marie-Lousie Coleiro'nun, kendi hesaplarını takip etmesi üzerine bir nezaket karşılığı olarak takibe alındığı" kaydedildi. "Malta Cumhurbaşkanı Coleiro'nun hesabının takip edilmesinin 10 ay önceki bu ziyaretten sonra karşılıklı bir jest olduğu ve bugün ortaya çıkan belgelerle bir ilgisinin bulunmadığı" savunuldu.

NE OLMUŞTU?

Tüm dünyada aynı anda yayımlanan Paradise Papers belgelerinde Malta’da Binali Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunduğu ortaya çıkmıştı. Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam’ın Malta’da Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited şirketleri bulunuyor.

European Investigative Collaborations’ın (EIC) ‘Malta Belgeleri’ projesi kapsamında Başbakan Binali Yıldırım’ın ailesinin serveti üzerine yaptığı araştırma, ailenin daha önce varlıkları bilinmeyen üç Malta gemisi de dahil olmak üzere en az 11 kargo gemisini ve Hollanda’daki yedi gayrimenkulü içeren, yaklaşık 140 milyon Avro değerindeki malvarlığını ortaya çıkarmıştı.

TÜRKİYE-MALTA İLİŞKİLERİ

 2016’da Malta ile ikili ticaret hacmimiz 278 milyon dolar (ihracatımız:238 milyon dolar, ithalatımız:39 milyon dolar)

 2002-2016 yılları arasında Türkiye’den Malta’ya yapılan doğrudan yatırım miktarı 1 milyar 257 milyon dolar, Malta’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırım miktarı ise 219 milyon dolar oldu.

30 Haziran 2016 tarihi itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren Maltalı firma sayısı 54 olurken, Malta’da faaliyet gösteren Türk firma sayısı 558.

2016’da Türkiye’yi 5. 849 Maltalı turist ziyaret ederken, Malta’da yaklaşık 90’ı çifte vatandaş olmak üzere, 700 civarında Türkiye vatandaşı yaşıyor.