Başbakan Morrison açıkladı: Avustralya, 2022'ye kadar yabancı turist kabul etmeyecek

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülke sınırlarının açılmasıyla önceliğin yurt dışındaki Avusturyalılara verileceğini belirtirken, 2022'ye kadar yabancı turist kabul edilmeyeceğini açıkladı.05-10-2021 09:29

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkesinin bir televizyon kanalına yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avustralya Kanal 7’ye konuşan Morrison, Covid-19'un yayılmasını önlemek amacıyla 2020 mart ayından bu yana kapalı tutulan ve kasım ayında yeniden açılmasına karar verilen uluslararası sınırlardan, ülkeye geleceklere verilen öncelikleri anlattı.

Sınırlarının açılmasıyla önceliğin yurt dışındaki Avusturyalılara verileceğini ve Covid-19 aşısının çift dozunu da yaptıran vatandaşların kendi evlerinde 7 günlük karantinaya alınacağını hatırlatan Başbakan Morrison, "Yurt dışında çifte aşılıysanız ve Avustralya'da ikamet ediyorsanız, Avustralya vatandaşıysanız, birinci dereceden aile üyesiyseniz, bu düzenlemeler kapsamında seyahat edebileceksiniz" dedi.

Avustralya’ya geleceklere verilen öncelik sıralamasında turistleri ilk iki sırada saymayan ve bu kişileri 2022’den itibaren kabul edebileceklerini dile getiren, Morrison, "Bir sonraki öncelik, ülke için çok önemli olan ve çifte aşılı vasıflı göçmenlerin yanı sıra eğitimleri için Avustralya'ya gelip de geri dönen öğrencilerindir. Gelecek yıl uluslararası ziyaretçileri de alacağımıza inanıyorum" ifadelerini kulandı.