Başak Demirtaş: Selahattin'in serbest bırakılmasını bekliyorum; yargı sisteminde reform gerekli

AİHM'nin hakkında 'hak ihlali' kararı verdiği Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, "Mesele sadece Selahattin değil, yargı sisteminde bütünüyle reform gerekli" dedi.25-12-2020 14:16

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti.

Kararda, Demirtaş'ın tutukluluğunun 'siyasi olduğu' ve tahliye edilmediği sürece haklarının 'sürekli ihlal edilmiş sayılacağının' altı çizildi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, söz konusu karara "Çifte standarttır, ikiyüzlülüktür" diyerek tepki gösterdi. Erdoğan, "Çifte standarda ve riyakârlığa daha fazla tahammül etmek mecburiyetinde olmadığımızın bilinmesini isterim" açıklamasını yaptı. 

Konuya ilişkin Reuters'a açıklamalarda bulunan Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, "Mesele sadece Selahattin değil, yargı sisteminde bütünüyle reform gerekli" dedi. 

Demirtaş, "Elbette Selahattin'in serbest bırakılmasını bekliyorum, çünkü Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde imzası olan ülkelerden biri, üstelik kurucu üyelerinden birisi" ifadesini kullandı. 

'BİZ CEZAEVİNDE HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE TUTULDUĞUNU ZATEN BİLİYORUZ'

Türkiye'nin anayasa gereği artık mahkeme kararını yerine getirmesi gerektiğini belirten Demirtaş, bundan daha fazlasının gerekli olduğunu savundu. 

Demirtaş, "Biz Selahattin ve arkadaşlarının cezaevinde hukuksuz ve haksız bir şekilde tutulduğunu zaten biliyoruz. AİHM'in kararının bunu resmileştirmesi bizi mutlu etti" dedi. 

Başak Demirtaş, eşinin yaşadığı kalp rahatsızlığı, Edirne'ye giderken geçirdikleri trafik kazası ve Covid-19 pandemisi gibi zor zamanlardan geçtiklerini belirterek, sabretmeye devam ettiğini söyledi. Demirtaş, "İnsanlar inandıkları şey için mücadele ettikleri sürece güçlü kalabilirler" dedi.