Başak Demirtaş: Selahattin Demirtaş'ın duruşu siyasal iktidara karşı mücadelenin bir parçası

Uluslararası Olof Palme Merkezi’nin daveti üzerine İsveç’e giden Başak Demirtaş, "Seher" kitabının tanıtımını yaptı.30-09-2019 18:23

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, 35. kez düzenlenen Göteborg Kitap Fuarı'nın konuğu oldu.

Evrensel Gazetesi'nden Murat Kuseyri'nin haberine göre, Uluslararası Olof Palme Merkezi’nin daveti üzerine İsveç’e gelen Demirtaş, "Seher" kitabının tanıtımını yaptı.

Fuarda, moderatörlüğünü Olof Palme Merkezi Başkanı Anna Sundström’ün yaptığı yapılan söyleşide Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın cezaevine girmeden önce yazma eğilimininin olduğunu, tutuklanmasından sonra toplumsal sorunları konu alan öyküler yazmaya başladığını söyledi.

Mücadele edilmeksizin barış ve demokrasi çabalarının başarıya ulaşamayacağını belirten Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın ironik açıklamalarının ve duruşunun siyasal iktidara karşı mücadelenin bir parçası ve biçimi olduğunu dile getirdi. Türkiye’de yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakına karşı geniş kesimlerin bir demokrasi ittifakını gerçekleştiğini ve hükümetin ittifakı parçalamak için değişik siyasi hamleler yaptığına somut örnekler verdi.

Anna Sundström ise Olof Palme Merkezi’nin her zaman HDP ile dayanışma içinde olduğunu ve Demirtaş’ın "Seher" adlı kitabın 12 dile çevrilmesinden ve kitap fuarında tanıtılmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Söyleşinin ardından Demirtaş, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Hammarkullen semtindeki Folket Hus’te (Halk Evi) düzenelenen bir toplantıya katıldı. Selahattin Demirtaş’ın kız kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş Gökalp, Demirtaş’ın tutuklanmasından sonra AİHM’e giden süreçte yaşanan hukuk ihlallerini ayrıtılı olarak anlattı. Gökalp, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara saygı göstermesi ve Demirtaş’ı hemen tahliye etmesi gerektiğini ifade etti.

Medya Akademisi’nin 2012 yılından beri Göteborg Kitap Fuarı’da verdiği “Yılın Raketi Ödülü” bu yıl, iklim için başlattığı eylemi dünyanın dört bir yanına yayılan 16 yaşındaki Greta Thunberg’e verildi.

Media Akademisi tarafından yapılan açıklamada "Akademi kurulduğundan bu yana hiç kimse ödül listesinde bu kadar kolay yer almadı. Ama daha da önemlisi kuşağımızın en büyük sorununu gündeme getirdi" denildi.

Akademinin Eşitlik Ödülü de İsveç Devlet Televizyonu Spor bölümü Şefi Åsa Edlund Jönsson’a verildi. Jönsson’un spor müsabakalarının kamuoyunda duyurulmasında cinsler ve kulüpler arası eşitliğin sağlanması için büyük uğraş verdiği belirtildi.