'Baroları bölme' tasarısı yasalaşmadan patent başvurusu yapıldı!

Teklif, henüz yasalaşmamasına rağmen Türk Patent ve Marka Kurumu’nda, Ankara Hak ve Adalet Barosu ismi için bir başvuru yapıldığı görüldü.06-07-2020 23:31

İleri Haber

İktidarın tepkilere rağmen hayata geçirmeyi planladığı ‘çoklu baro’ teklifi henüz Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeden Ankara’da baro ismi için patent başvurusu yapıldı
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebiyle AKP ve MHP’li milletvekillerinin Meclis Başkanlığı’na sunduğu, baroları bölmeyi ve etkisizleştirmeyi hedefleyen çoklu baro sistemi Meclis Komisyonu’ndan geçmiş ancak henüz Genel Kurul’da görüşülmeye başlanmamıştı.

YASALAŞMADAN BAŞVURU YAPILDI

Teklif, henüz yasalaşmamasına rağmen Türk Patent ve Marka Kurumu’nda, Ankara Hak ve Adalet Barosu ismi için bir başvuru yapıldığı görüldü.

'YARGI VE HUKUK PARÇALANMAYA BAŞLADI'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sosyal medyadan yaptığı  paylaşımda, “Türkiye, çoklu Baro teklifi Genel Kurulda geçmeden bölünmeye başladı. Daha şimdiden Başkent Ankara Barosu'nu bölmek için baro isim başvurusu yapıldı. Türkiye'nin başkentinde bile yargı ve hukuk parçalanmaya başladı! Uyuma Türkiyem!” diyerek, yapılan bu hamleyi eleştirdi.