Barış Atay'a dönük saldırıya Almanya'daki kurumlardan kınama

Süleyman Soylu'nun hedef göstermesi üzerine Barış Atay'a yapılan saldırıya Almanya'daki kurum ve kişilerden da kınama geldi.04-09-2020 14:43

İleri Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef göstermesi sonucu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay'ın Kadıköy'de saldırıya uğramasına karşı Türkiye' nin yanı sıra dünyanın birçok yerinden de destek açıklamaları geldi. Bu destek açıklamalarından bir tanesi de, Avrupa'da bulunan Alevi dernekleri ile Almanya'da bulunan sosyalist, ilerici, demokrat kurumlar ve milletvekillerinin imzacı olduğu ortak metinle yapıldı.

Açıklamada, Türkiye'de muhaliflere dönük baskıların arttığı vurgulanırken, bu baskılara karşı dayanışmanın büyüdüğü ve büyüyeceği; Meclis'te işçilerin, emekçilerin sesi olan Barış Atay’ın bu saldırılara boyun eğmeyeceği ve saldırılara karşı Barış Atay'ın yanında oldukları belirtildi.

'BARIŞ ATAY YALNIZ DEĞİLDİR'

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

''Saray Rejimi tarafından Türkiye'de sol, sosyalist, ilerici ve demokratlara karşı uygulanan baskı ve şiddet politikası sürmektedir. Tek parti diktatörlüğü uzun zamandır, halkın seçtiği ve Saray'a biat etmeyen milletvekillerini hedefe koymuştur. Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’na, Saray'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef göstermesi sonucu organize bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak; tecavüzcüler, katiller ve hırsızlar serbest bırakılırken, bunun karşısında duran seçilmiş milletvekillerinin ve yurttaşların baskı altına alınıp, tehdide, şiddete ve hedef göstermeye maruz bırakılmalarını kınıyoruz. İlerici, sosyalist, yurtsever ve duyarlı bireyler olarak Barış Atay’ın yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.“

Barış Atay yalnız değildir!
Yaşasın devrimci dayanışma
Kahrolsun faşizm!''

İmzacılar 

TİP Almanya
HDP Almanya
Odak Almanya
Sol Parti Almanya
DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu)
ATIF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu )
Cemal Bozoğlu (Yeşiller Partisi Bavyera Eyalet Milletvekili )
AGIF (Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu)
Avrupa AleviBirlikleri Konfederasyonu (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, Belçika Alevi Birlikleri Federasyonu, Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu, İngiltere Alevi Birlikleri Federasyonu, Romanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Norveç Alevi Birlikleri Federasyonu ve İtalya Alevi Birlikleri Federasyonu)