Barış Akademisyenleri için imza kampanyası

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı barış bildirisini imzaladıkları için haklarında dava açılan akademisyenler için imza kampanyası başlatıldı.23-07-2019 23:42

Cizre ve Diyarbakır'ın Sur ilçesinde düzenlenen sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında yaşanan insan hakları ihlallerine karşı, 11 Ocak 2016’da yayımlanan 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzalayan akademisyenlere yönelik davaların düşmesi talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi tarafından, Change.org sitesinde yer aldı.

İmza kampanyası için yapılan açıklamada 'Temel hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlayacak adımların atılması için AYM’yi derhal harekete geçmeye çağırıyoruz' denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINI SAĞLAYACAK ADIMLAR ATILMALI'

"Hak ve özgürlüklerin ceza tehdidi ile baskı altında tutulmasının önüne geçme görevi Anayasa Mahkemesi’nin önünde duruyor. Hiçbir uygulama, hiçbir yargı kararı Anayasaya, kanunlara ve insan hakları alanındaki hukuksal normlara aykırı olamaz. Yüksek Mahkeme, akademisyenlerin başvurusunu derhal karara bağlamalı; akademisyenleri ve destekçilerini adliye koridorlarında yalnızlaştırmaya çalışan, tek tipleştirilmiş iddianamelerle, tek tip mahkûmiyet kararlarıyla karşı karşıya bırakan hukuksuzluklara son vermelidir. İfade özgürlüğü ve akademik özgürlük ihlalleri ile sonuçlanan adli ve idari süreçlerin son bulması, temel hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlayacak adımların atılması için AYM’yi derhal harekete geçmeye çağırıyoruz."