Barış akademisyenine verilen ‘taziyeye gitme cezası’ kaldırıldı

Barış bildirisine imza attığı için yargılanan akademisyenin ‘taziye cezası’ itiraz sonucu mahkeme tarafından kaldırıldı.21-02-2019 21:42

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Gülsün Güvenli, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza attığı gerekçesiyle 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Güvenli'nin 'yaşamını yitiren polisin ailesine taziye ziyaretinde bulunma yükümlülüğü' getirilerek yargılandığı davada, avukatın ve savcılığın itirazı üzerine İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi ‘taziye cezası'nı kaldırdı.

‘TAZİYE KAMU HİZMETİ DEĞİLDİR’

Sputnik'te yer alan habere göre Güvenli'nin avukatı Tüten Ateş, "Karara biz de itiraz etmiştik. Savcılık da itiraz etmiş. Savcılığın itiraz gerekçesini UYAP'ta göremedik. Taziye gibi insani bir olayın yargı tarafından topluma bir ceza gibi sunulması yanlışından dönülmesini olumlu buluyoruz. Zaten taziye bir kamu hizmeti değildir. Yükümlülük olarak görülmesi hukuken de insani olarak da son derece yanlış ve sakıncalıdır" dedi.