Barış Akademisyeni Prof. Dr. Füsun Üstel tahliye edildi

2,5 aydır cezaevinde bulunan Barış Akademisyenleri'nden Füsun Üstel tahliye edildi.22-07-2019 19:56

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası onanmasının ardından mayıs ayında cezaevine giren Barış Akademisyenleri’nden Prof. Dr. Füsun üstel 2,5 ay sonra tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) geçen cuma günü 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla cezalandırılan, aralarında Prof. Dr. Füsun Üstel'in bulunduğu 10 akademisyenin bireysel başvuru dosyasını, 26 Temmuz'daki toplantısında görüşme kararı almıştı.

NE OLMUŞTU?

Barış Akademisyenleri'ne, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) “örgüt propagandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı. Bildiri ile ilgili yargılanan ve ceza alan akademisyelnlerden biri de Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel oldu. Üst mahkeme Üstel'e verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasını oy çokluğu ile onadı. Karar, Barış İçin Akademisyenler'e yönelik istinafın verdiği ilk onama kararı oldu.

ZÜBEYDE FÜSUN ÜSTEL KİMDİR?

Ortaöğrenimi Notre Dame de Sion’da, yükseköğrenimi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde (AÜSBF ) tamamlayan Füsun Üstel, 1980-81’de İtalya’nın Bologna kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yükseklisans programını izledi. 1982’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu. 1987’de AÜSBF’den doktorasını aldı. 1993’te doçent oldu. 1990’da M.Ü. Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi oldu; daha sonra Galatasaray Üniversitesi'ne geçti.

Türkiye ve uluslararası sosyalbilim dergilerinde Türkiye tarihi, milliyetçilik ve kimlik sorunuyla ilgili makaleleri yayınlandı. İletişim Yayınları’ndan “Türk Ocakları 1912-1931” (2004) ve "Makbul Vatandaş"ın Peşinde” (2004) kitapları çıktı.