‘Barınamıyoruz’ diyen gençler, banklarda sabahladı: 'Barınma hakkımız için her gün sokakta olacağız'

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte İstanbul’a gelen üniversite öğrencileri, artan kira ve yurt tutarları nedeniyle “Barınamıyoruz” diyerek bir araya geldi. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplanan gençler, ilk nöbetlerini tamamladı.20-09-2021 07:26

Son zamanlarda konut kiralarındaki fahiş ücret artışları sıkça gündeme geliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi.

Artan kiralar ve talebe yetişecek kadar evin bulunmaması nedeniyle öğrenciler, pansiyon ve yurtlara yöneldi. Bu konaklama alanlarının hali ise perişan. Penceresi olmayan ve içeriye tek kişilik bir yatak ile dolabın anca sığdığı bir odanın fiyatı 900 lira. İyi şartlarda kalmak isteyen öğrencilerin aylık minimum 2 bin 500 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bu koşulları protesto eden yurttaşlar ise “Barınamıyoruz Hareketi”ni kurdu. Hareket, kira fiyatları başta olmak üzere yurt ve pansiyon ücretlerin de protesto ediyor.

‘ELİMİZE DİZİMİZE DURACAK BİR ŞEYİMİZ YOK. BİZ BARINMAK İSTİYORUZ’

“Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda protesto başlatarak barınma haklarını talep ettiklerini söyledi. TELE1 ekibi de öğrencilere mikrofon uzatarak taleplerini sordu. Bir öğrenci AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak “Elinize, dizinize dursun diyorsunuz ama elimize dizimize duracak bir şeyimiz yok. Biz barınmak istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan bölgede öğrencilere destek olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal “Yoksul ailelerin çocukları yurt bulamıyor. Yurt bir barınma hakkıdır. Barınma hakkının sağlanmaması bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı. Tanal, geceyi öğrencilerle birlikte parkta geçireceğini söyledi.

GENÇLER İLK GECEYİ TAMAMLADI

Artan konut kiraları ve yurt ücretlerine karşı “Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda ilk gecelerini tamamladı. Gençler, parktaki banklarda sabahladı.

'Barınamıyoruz Hareketi'nin sosyal medya hesabından paylaşılan videoda "Bir suç varsa o da milyonlarca genci sokakta yatmaya mahkum etmektir. Barınma hakkımız için her gün sokakta olacağız, şimdi onlar düşünsün..." denildi.