Banksy Londra'da 'içine girilemeyen dükkan' açtı

Sokak sanatçısı Banksy, İngiltere'nin başkenti Londra'da 'içine girilemeyen bir dükkan' açtı.02-10-2019 10:59

Sokak sanatçısı Banksy, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir 'içine girilemeyen bir dükkan' açtı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre dükkanda polis kaskından yapılmış bir disko topu ve şarkıcı Stormzy için tasarladığı, üzerinde Birleşik Krallık bayrağı olan bir çelik yelek de bulunuyor.

Birkeşik Krallık bayrağı olan çelik yelek

Croydon ilçesinde açılan dükkanı Instagram hesabından duyuran Banksy, "Bugün bir dükkan açtım. Ama dükkanın kapıları açılmayacak" ifadelerini kullandı.

Polis kaskından disko topu

Dükkanın içindeki nesnelere iki hafta boyunca camın ardından bakmak mümkün olacak.

Dükkandaki ürünler ise internet üzerinden satılacak.

Banksy bu dükkanı ve internet sitesini "bir kartpostal şirketinin adını kullanarak ürün satmasını engellemek için açmak zorunda kaldığını" söyledi.

Sanatçı, Gross Domestic Product (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) adını verdiği dükkanı açarak ticari markasını söz konusu kartpostal şirketinden koruyabileceği yönünde yasal tavsiye üzerine bu kararı aldı.

Çok sayıda güvenlik kamerasının izlediği beşik, dükkandaki 'ürünler' arasında yer alıyor

"Sanırım mahkemeye giderek ifade vermeyeceğimi düşündükleri için böyle bir şey deniyorlar" diyen Banksy'nin satışa çıkardığı ürünler arasında göçmenlerin kullandığı ve Akdeniz sahillerine vuran can yeleklerinden yapılan paspaslar da var. Bu paspaslar Yunanistan'daki göçmen kamplarında tutulan kadınlar tarafından elle dikilmiş.

PASPAS

Satışa çıkan bir diğer obje de bebeklere saymayı öğretmek için göçmenleri bir kamyona yerleştirdikleri bir oyuncak.

ESER

Banksy, satışlardan gelecek paranın Akdeniz'de göçmenleri kurtarmak için bir gemi alımına harcanacağını söyledi ve ekledi:

"Telif hakkına dair tutumum değişmedi. Herkesi eğlence, akademik araştırma veya aktivizm için eserlerimi kopyalamaya, ödünç almaya, çalmaya ve üzerlerinde değişiklik yapmaya davet ediyorum. Sadece birilerinin adımı münhasır bir şekilde kullanmasının önüne geçmek istiyorum."

Kellogs maskotu Tony the Tiger, avlanmış bir hayvanın postu şeklinde betimlenmiş

Kellogs maskotu Tony the Tiger, avlanmış bir hayvanın postu şeklinde betimlenmiş

Dükkanın açılışı, Banksy'nin İngiltere'deki Avam Kamarası'nı içinde milletvekilleri yerine şempanzelerle betimlediği bir resminin Sotheby's müzayede evindeki açık artırmasından birkaç gün öncesine denk geldi.

Banksy'nin Devolved Parliament adlı eseriBanksy'nin Devolved Parliament adlı eseri