Bala'da yolsuzluk ağını ifşa eden bürokrata tehdit

Ankara'da Milli Eğitim Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak görev yapan Gökhan Yağmur, şahit olduğu yolsuzluklar hakkında ihbarda bulundu.27-06-2020 13:38

Ankara’nın Bala İlçesi’nde Milli Eğitim Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) olarak görev yapan Gökhan Yağmur, şahit olduğu yolsuzlukları resmi ihbara dönüştürdü.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberinde yer alan bilgilere göre, ihalelerden sorumlu olan ve  Belediye Başkanlığı ile AKP ilçe teşkilatı yöneticilerinin isimlerini açıklayan bürokrat, “Ortak olalım payını verelim' dediler karşı çıktım'' dedi.

Yağmur, ‘'Başına gelecekleri görürsün'' diyerek tehdit edildiğini de öne sürerken, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği ihbar mektubunda ‘'Bala Belediyesi'nde Özel Kalem Müdürü Z.A arayarak İ.Y'yi göndereceğini söyledi.

Yağmur şöyle devam etti: "AKP İlçe Başkanı M.T devreye girdi. Kibarca kendisini yolcu ederek gönderdim. Yapılan ortaklık tekliflerini kabul etmeyince görevden alınmam için talimat verildi. Şahsım takip ettirilerek kameraya çekilmeye başlandım. Kaymakam baskı yapmaya başlayınca görev yeri değişikliği dilekçemi idareye verdim. Beni tehdit ettiler. İtibarım, şerefim ayaklar altına alınmıştır. AKP'nin adının böyle konuşulması ilçede ekibe olan güvenin kalmamasına sağlamıştır. Bu tezgahların ortaya çıkacağı kanaatindeyim”

'SANA DA PAY VERELİM'

Gazeteci Metin Cihan da Sözcü'de yar alan habere ilişkin paylaştığı bilgilerde, belediye özel kalem müdürünün bir şirketi 'belediye şirketi' olarak tanıttığını ve usulsüz ihale kovaladığını söyledi.

Cihan paylaşımında "Haberde özel kalemin ismi Z.A. kısaltmasıyla geçiyor ama sanırım Z.Y. olmalıydı. Çünkü adı geçen kişinin Ziya Yıldırım olduğu anlaşılıyor" ifadelerini kullanırken "Özel kalem müdürü Ziya Yıldırım, ihale ile ilgili usulsüz talepleri için, veri-kontrol görevi yürütmekte olan memura İ.Y. adında birini gönderiyor. Rüşvet teklif ediyorlar, 'sana da pay verelim' diyorlar. Ben bu kişinin İlyas Yıldırım olduğu sonucuna varıyorum" dedi.

Olaya daha sonra AKP İlçe Başkanı Mehmet Tümer'in de dahil olduğunu ve rüşvet kabul etmeyen memuru ikna etmeye çalıştığını aktaran Metin Cihan, "Memura 'başına gelecekleri görürsün' diyorlar ve işinden etmekle tehdit ediyorlar. Memur bir süre tehditlere direniyor ancak ne yazık ki kaymakam Yusuf Turhan'ın da baskı yaptığını, bu yüzden pes edip kendi isteğiyle görev değişikliği talebinde bulunduğunu söylüyor" ifadelerini kullandı.