Bakımevinde 'Noel Baba' ziyaretinden sonra 18 kişi hayatını kaybetti

Belçika'daki bir bakımevinde 'Noel Baba' ziyaretinden sonra koronavirüse yakalanan 18 kişi yaşamını yitirdi.26-12-2020 11:54

Belçika'da yaşlıların kaldığı bakımevine moral için düzenlenen 'Noel Baba' ziyaretinin ardından yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan 18 kişi yaşamını yitirdi.

Ülkenin kuzeyindeki Mol kasabasındaki bir bakımevini aralık ayı başında Noel Baba kıyafetli bir kişi ziyaret etti. ''Moral için'' yapılan ziyaretin ardından 121 bakımevi sakini ile 36 çalışanın hastalandığı bildirildi.

Ziyaretten sonra hastalanan kişilerden bugüne kadar 18'inin hayatını kaybettiğini belirten Mol kasabasının yetkilileri, virüsün kaynağının tam olarak belirlenmesi için laboratuvar çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Mol kasabasının Belediye Başkanı Wim Caeyers, "Enfeksiyonların kaynağını belirlemek için yürütülen çalışmaların sonuçları henüz ortaya çıkmadı. Şu anda kaynağın kim olduğunu bilmek mümkün değil" dedi.

Daha önce "Noel Baba" olarak moral için yaşlıları ziyaret eden kişinin koronavirüs taşıdığı açıklanmıştı. 

BİRÇOK KİŞİNİN MASKESİZ FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Belçika basınındaki haberlerde, yaşlı bakımevinde kalan kişilerden birinin oğlunun Noel Baba kıyafetleri giyerek beraberindeki birkaç yakınıyla bakımevi sakinlerini ziyaret ederek moral vermek istediği, ziyaretten birkaç gün sonra Covid-19 vakalarının başladığı belirtilmişti.

Bakımevinde vakaların artması üzerine ortaya çıkan ziyaret gününe ait fotoğraflarda birçok kişinin maskesiz olduğu görülmüştü.