Vakıf ve derneklere darbe I 'Sanal ortamda toplantı yapamazsınız' tebligatı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderilen tebligatta, vakıfların sanal ortamda da toplantı yapmalarının yasaklandığı belirtildi09-04-2020 21:28

İleri Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 16 Mart tarihinde koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara vakıfların uymadığını ve bu süreçte elektronik ortamda genel kurullarını yaptıklarını belirterek, vakıfların sanal ortamda dahi toplantı yapmalarını yasaklayan bir tebligat yayınladı.

Tebligatta şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E5361 sayılı "Coronavirus Tedbirleri" konulu Genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 6.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir.

Söz konusu genelge ile alınan tedbirler, 17 03 2020 tarihinde e posta yoluyla vakıflara ve Bölge Müdürlüklerimize duyurulmuştur.

Ancak, vakıfların toplantılarını (genel kurul veya diğer toplantılarını) bu süreçte elektronik/sanal ortamda yaptığı, devletimizi aldığı tedbirleri hiçe saydığı görülmüştür. Bu nedenle, vakıflar tarafından yapılacak tüm toplantılar (sanal ortamda yapılacaklarda dahil olmak üzere) 01.07.2020 tarihine kadar durdurulmuştur."

'YAPILAN, DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE DARBEDİR'

Görüşlerine başvurduğumuz bir hukukçu, 16 Mart tarihli genelgede, “Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenecek” ifadesinin yer aldığını hatırlattı. 
Genelgenin amacının insanları toplu bir araya getiren toplantılar olduğuna değinerek, bugün yollanan yazıda yer alan sanal toplantı yasağının bu kapsamda bir ihlal olamayacağını belirtti. Yazının genelgeye dahil aykırı olduğunu belirtti. 
Bir vakıf yöneticisi ise yapılanın demokratik kitle örgütleri ve sivil topluma darbe vurmaya çalışan zihniyeti bir kez daha gün yüzüne çıkardığını söyledi.

BAKANLIKTAN DÜZELTME: SADECE SEÇİM YAPILACAK TOPLANTILAR YASAKLANDI 

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili düzeltme içeren yeni bir tebligat yayınlandı. Tebligatta, vakıfların yalnızca seçimli genel kurullarının ertelendiği bildirildi. Tebligatta şu ifadelere yer verildi: 

"İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı "Coronavirüs Tedbirleri" konulu genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir. 
Söz konusu genelge ile alınan tedbirler, 17.03.2020 tarihinde e posta yoluyla vakıflara ve Bölge Müdürlüklerimize duyurulmuştur. Ancak, Vakıfların genel kurul toplantılarını toplu olarak bir araya gelerek yaptıgı görülmüştür. Bu nedenle, ilgili yazımızda da belirtildiği üzere, Vakıflar tarafından yapılacak seçimli genel kurul toplantıları 01.07.2020 tarihine kadar ertelenmiştir. Ancak, vakfın icra-i yönetim faaliyetlerini kısıtlayıcı bir hüküm söz konusu değildır."