Bakanlık TTB'yi şikayet etti

İçişleri Bakanlığı, savaş karşıtı açıklama yapana TTB'nin Merkez Konsey üyeleri hakkında suç duyusunda bulundu.28-01-2018 18:08

Türk Tabipler Birliği (TTB), AKP'nin Afrin saldırısına karşı çıktığı hedef gösterilmeye devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı, TTB hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. 

'GÖREVLERİNE SON VERİLMELİ'

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TTB'nin açıklamasının suç teşkil ettiği savunularak, "Türk Tabipleri Birliğinin merkez konseyi üyelerinin görevlerine son verilmesi amacıyla  Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur." ifadeleri kullanıldı. 

AKP'nin hedef gösterdiği TTB'nin açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu:

Savaş bir halk sağlığı sorunudur!

Biz hekimler uyarıyoruz:

Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.

Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır.

Savaşa hayır, barış hemen şimdi!

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi