Bakanlık onayladı: Söğütlüçeşme gar olacak, yeşil alan betonlaşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hem yeşil alanın yok edileceği hem de hava koridorunun kapatılacağı ‘Söğütlüçeşme Toplu Taşım Gar Sahası Projesi’ni onayladı.23-05-2019 09:59

İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme, bu sefer de ‘gar’ olarak düzenleniyor. Kadıköy Belediyesi, hem yeşil alanın yok edileceği hem de hava koridorunun kapatılacağı uyarısını yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı plana göre, alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Askıya çıkan yeni gar projesi yaklaşık 65 bin metrekarelik bir bölgeyi kapsarken, alanın mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Maliye Hazinesi’ne ait olacak.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre ‘Söğütlüçeşme Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı’ içerisinde terminal yapısı, sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar yer alacak. Ancak plan değişikliği ile ilgili görüşü sorulan Kadıköy Belediyesi önemli uyarılarda bulundu.

KADIKÖY BELEDİYESİ UYARDI: YEŞİL ALAN BETONLAŞACAK

Bölgedeki yeşil alanın betonlaşacağının altını çizen belediye, söz konusu planla alana yeni trafik yükü getirileceğine dikkat çekti.

Plana dair Birgün’e konuşan eski CHP’li Meclis Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, şunları dile getirdi: “Yapılan plan değişikliği bölgede yeni sorunlar yaratacak ve doğal çevreye zarar verecek. Bu alan bölgede kısmen de olsa hava akımını sağlayan koridoru özelliği taşımaktadır. Diğer taraftan alanda yapılacak zemin altı otopark hem ekonomik değil hem de üzerinde yapılacak yeşil alan bir aldatmacadan ibarettir. Zira mevcutta doğal bir yeşil alan var.

'ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İSTANBUL PLANLARINDAN ELİNİ ÇEKMELİDİR'

Bütün bu gerekçelerden dolayı söz konusu plan değişikliği kamu yararı taşımıyor, Bölgede yeni sorunların oluşmasına da neden olacaktır. Rant ve ticari mantıkla yapılan bu düzenlemeyi yasalara ve hukuka da aykırı olması nedeniyle reddediyoruz ve gerekli yasal itirazlarımızı yapacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul planlarından elini çekmelidir.”