'Bakanlık, MHP'li belediyedeki 1 milyon liralık usulsüzlükle ilgili müfettiş görevlendirmedi'

Süleyman Soylu'ya seslenen CHP'li Aysu Bankoğlu "Bir aya yakın süre geçmesine rağmen MHP'li Bartın Belediyesi'ndeki usulsüzlükle ilgili neden hâlâ müfettiş gönderilmedi" diye sordu.17-07-2020 15:01

Bartın Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde çalışan büro işçisinin, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye faturalarında tahrifat yaparak yaklaşık bir milyon ila bir buçuk milyon tutarındaki meblağı hileli yollarla başka hesaba aktarmasının ardından gözaltına alınıp adli kontrol ile serbest kalması sonrasında Cumhuriyet Savcısı’nın itirazı üzerine tutuklanması Meclis gündemine taşındı.

ANKA'da yer alan habere göre, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada, "Bir aya yakın süre geçmesine rağmen usulsüzlükle ilgili neden hâlâ müfettiş gönderilmemiştir? Yalova Belediyesi için açık olan gözler, Bartın Belediyesi’ni görmemekte midir" diye sordu.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya bir de yazılı soru önergesi de veren Bankoğlu, fatura usulsüzlüğü ile ilgili denetimde bulunmak üzere neden müfettiş görevlendirilmediğini sordu.

'DENETİM YAPMAYI PLANLIYOR MUSUNUZ?'

Olaya dair suç duyurusunda bulunulmasının üzerinden 18 günden fazla bir süre geçmiş olmasına karşın bilindiği kadarıyla İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir müfettiş görevlendirmesi yapılmadığını ifade eden Bankoğlu, şu soruları sordu:

- Sözünü ettiğimiz usulsüzlük ile ilgili olarak şu ana kadar ön inceleme için herhangi bir müfettiş görevlendirmesi yapılmış mıdır? Şayet henüz yapılmadıysa, konunun önemine istinaden böyle bir görevlendirme ve akabinde denetim yapılması planlanmakta mıdır?

- Ön inceleme için müfettiş görevlendirmesi yapılmadıysa bu kararın sebepleri nelerdir?

- Yalova Belediye Başkanlığı’nda yaşanan olaylarla büyük benzerlik taşıyan bu olayda da benzer prosedürlerin uygulanması gerekmez miydi?"