Bakanlık bütçesinden derneklere 6 ayda 287,6 milyon TL 

Bakanlık bütçesinden derneklere 6 ayda 287,6 milyon TL 

Öğrenciler barına sorunu yaşarken Bakanlık bütçesinden vakıf ve derneklere yüz milyonlarca lira aktarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre 2022'nin ilk 6 ayında vakıf ve derneklere 287,6 milyon TL aktarıldı. Bakanlık, 2021 - 2022 döneminde ise stadyumlara 5,1 milyar TL bütçe ayırdı. 

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı öğrencileri barınma problemiyle karşı karşıya bırakırken, kriz karşısında eleştirilere neden olan Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın vakıf ve derneklere yüz milyonlarca lira para aktardığı ortaya çıktı. Bakanlık verilerine göre 2022 yılının ilk yarısında Bakanlık bütçesinden, "Kar amacı gütmeyen" kuruluşlara 287 milyon 689 bin 846 TL para aktarıldı. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara 2021 yılının aynı döneminde ise 78 milyon 530 bin 358 TL aktarıldığı bildirilirken, yüzde 266'lık bir artış yaşandı. 

STADYUMLARA 5,1 MİLYAR TL HARCAMA

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, "Stadyumlar" başlığı altında paylaştığı veriler ise Bakanlığın bütçe kullanım tercihlerini bir kez daha gözler önüne serdi. 2011-2022 yatırım programında Bakanlığa ait 36 adet stadyum projesi bulunduğu ifade edildi. Projelerden 12’sinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca, 5'inin belediyelerce, 19’unun ise Toplu Konut İdaresi’nce inşa edildiği kaydedildi. Projelerin toplam maliyeti ise kayıtlara, 5 milyar 162 milyon 113 bin 280 TL olarak geçti.

68 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ AÇIKTA KALDI

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Bakanlık verilerinde, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde yurtların başvuru karşılama oranı da paylaşıldı. Buna göre, devlet yurdunda barınmak için başvuran 685 bin 530 öğrenciden 617 bin 491 yurtlara yerleştirildi.

'DİNDAR - KİNDAR NESİL PROJESİ HAYATA GEÇİRLİYOR'

Vakıf ve derneklere sağlanacak desteklere yönelik yönetmelikte 4 Eylül 2021 tarihinde yapılan düzenlemenin iktidara yakınlığıyla bilinen derneklere cansuyu olduğunu söyleyen Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici de verileri değerlendirdi. Değişikliğin, belediyeleri kaybeden AKP iktidarının Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA gibi vakıflara para aktarma aracı olarak kullanıldığını savunan Gezici, "İktidarın arka bahçesi yandaş vakıf ve derneklere kamu kaynakları aktarılırken öte yandan da AKP’nin dindar - kindar nesil projesi hayata geçiriliyor" dedi.

'EKONOMİK KRİZ, EĞİTİM HAKKINI ORTADAN KALDIRMAKTA'

Eğitim hakkının aynı zamanda barınma hakkını da kapsadığını vurgulayan Gezici, "Kamusal bir hak olmaktan çıkan eğitimde özelleştirmelerin ilk ve en yoğun yaşandığı kademe eğitim yükseköğrenim alanı. Piyasalaşan eğitimde gelinen nokta öğrencileri özel yurtlara, vakıf yurtlarına ve kiralık evlere mahkum etti. Derinleşen ekonomik kriz ve eşitsizlikler, barınma sorununu başat hale getirerek eğitim hakkını tamamen ortadan kaldırmakta. Bunu tercih dönemlerinde daha net görüyoruz. Bu nedenle öğrenciler üniversite tercihlerinde bulunduğu illerde bulunan üniversiteleri tercih etmek zorunda kalıyor" değerlendirmesinde bulundu.