Bakanlık açıkladı: Son 24 saatte en az 67 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Sağlık Bakanılığı, koronavirüs salgınına ilişkin günlük verileri açıkladı. Buna göre Türkiye'de son 24 saatte 67 kişi daha hayatını kaybetti, 1407 yeni vaka tespit edildi.01-10-2020 21:11

Sağlık Bakanılığı, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin son verileri açıkladı.

Buna göre Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte en az 67 kişi yaşamını yitirdi, 1407 yeni vaka tespit edildi.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 8 bin 262'ye, toplam vaka sayısı 320 bin 70'e yükseldi.

Bugünkü iyileşen hasta sayısı 1402 olurken, toplam iyileşen hasta sayısı 281 bin 151'e ulaştı.

Hastalarda zatürre oranı yüzde 6,4 olurken, yatak doluluk oranı yüzde 49,3 olarak kayıtlara geçti.

Ventilatör doluluk oranı yüzde 32,3 olurken, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat olarak açıklandı.

Ağır hasta sayısı ise 1507 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Tedbirler elimizdeki en güçlü silah. Tedbirlere birlikte uyarak bu mücadelenin galibi olalım" dedi.

Koca Twitter hesabından "Bugün tespit edilmiş 1.407 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızda düşüş devam ediyor. İyileşen hastalarımızın sayısı yeni hasta sayısına yakın. Tedbirler elimizdeki en güçlü silah. Tedbirlere birlikte uyarak bu mücadelenin galibi olalım" paylaşımı yaptı.

VAKA SAYILARININ ÇOK DAHA FAZLA OLDUĞUNU KABUL ETMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Bilim kurulu toplantısı sonrası açıklama yaparak , vaka sayısının açıklanandan daha fazla olduğunu kabul etmişti.

Koca, “Testi pozitif çıkanların her biri vakadır, büyük kısmı belirti göstermiyor. Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesinin anlamı ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir" demişti.