Bakanlık 297 hayvan katledilsin diye 17 milyon liralık ihale açmış

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, 7 ayda 297 hayvanın avlanılması için toplam 17 milyon 145 bin 42 liralık 21 ihale açtığı ortaya çıktı.18-07-2020 15:59

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılının ilk 7 ayında Türkiye’nin dört bir yanında hayvanların avlanması için 21 ihaleye çıktı. Toplamda 189 yaban keçisi, 11’i yaban koyunu, 70’i geyik ve 27’si ceylan olmak üzere 297 hayvanın avlanması için ihale ilanı veren Bakanlık, ayrıca kınalı keklik, yaban tavşanı ve yaban domuzunu 10 yıllığına avlanması için ihaleye çıktı. İhalelerin toplam bedeli ise 17 milyon 145 bin 42 lira 48 kuruş.

ETHA'nın haberine göre, verileri değerlendiren Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, ihaleler kapsamında kuşların da olduğunu söyleyerek, “Kuşların popülasyonundaki azalma doğanın dengesini değiştiriyor. Zirai mücadele için senede 2 milyar dolar harcanıyor. Fare için 8 tona yakın çinko sülfat, 350 bin ton da süne ve kımıl mücadelesi için sarf ediliyor ve insanlar için zararlı. Oysa bıldırcın, çil, keklik gibi av hayvanlarının çoğaltılmasıyla sağlıklı biyolojik mücadele mümkün. Olaya ekonomik açıdan bakılacak olsa bile ihalelerden elde edilecek 17 milyon lira ile zararlarla mücadele için harcanan 2 milyar doların da yetkililer tarafından teraziye vurulmasını öneriyoruz” diye konuştu.

'BİR TÜR YOK OLURSA BÜTÜN EKOSİSTEM ETKİLENİR'

Bakanlığın nesli tükenmekte olan hayvanlar için de ciddi miktarda para harcamak zorunda kaldığının altını çizen Sayılgan, şunları aktardı:

“Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ceylanların yerine yenisini koyabilmek için ceylan üretme merkezine 2012-2017 yılları arasında 718 bin lira, kelaynak üretme merkezine 2 milyon 962 liralık masraf yapılmış. Üstelik avcılıktan elde edilen gelir ile doğanın sağladığı yaşamsal imkanlar arasında uçurum var. Mesele sadece para meselesi değil. İnsanlar ve hayvanlar için varoluş meselesi. Bir hayvan türü yok olduğu zaman zincirleme bütün ekosistem etkilenir. Paranın yenilebilir bir şey olmadığını acı şekilde tecrübe edeceğiz. ”

Sayılgan; diplomatlar, uluslararası kuruluş temsilcileri ve devlet misafirlerine ücretsiz avlanma imkanı sağlandığını da vurgulayarak, “İsminde doğa kelimesi geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görevi bu ülkenin yaban hayatını korumak. Bu ülkenin yaban hayvanlarını yabancı misafirlere bu hayvanların canını sunmak olmamalı” dedi.

BAKANLIĞIN HAYVANLARIN AVLANMASI İÇİN ÇIKTIĞI İHALELER

-Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, Adana, Hatay, Kayseri, Mersin ve Niğde’de 97 adet yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Kahramanmaraş Döner Sermaye İşletmesi, Kahramanmaraş’ta 2 kızıl geyik ve 3 adet yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü, Çorum’da 4 kızıl geyiğin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya Şube Müdürlüğü, Antalya’da 10 yıllığına yaban domuzunun,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Adıyaman Döner Sermaye İşletmesi, Adıyaman’da 11 yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 3.Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa’da 9 ceylanın,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Afyon Şube Müdürlüğü, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir’de 35 kızıl geyiğin,

-Ankara Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü, Başkent’te 3 kızıl geyik, 1 yaban koyunun,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Muğla Şube Müdürlüğü, 25 yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Bolu Şube Müdürlüğü, Bolu’da 6 kızıl geyiğin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Konya ve Karaman’da 10 yaban koyunu ve 8 yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Adıyaman Döner Sermaye İşletmesi, Adıyaman’da 11 adet yaban keçisinin,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 3.Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa’da 18 ceylanın,

-Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü, Erzurum’un 10 yıllığına kınalı keklik ve yaban tavşanın avlanması için ihaleye çıktı.