Bakanlığın Covid-19 testi satın aldığı şirketin CEO'su AKP'li, sahibi borsada 'yasak'lı çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı DMO Genel Müdürlüğü'nün Covid-19 test kiti alışverişi yaptığı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı'nın borsada yasaklı olduğu, CEO'sunun ise AKP il yöneticiliği yaptığı ortaya çıktı.10-09-2020 11:47

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) test kiti satımına yönelik ticaret anlaşması olan RTA Laboratuvarları Şirketi'nin yönetim kadrosu dikkat çekiyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Güler borsada yaptığı manipülatif işlemlerden ötürü borsa yasaklısı iken, CEO Enes Perçin'in ise AKP Malatya İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıktı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) geçen haziran ayında işlem yasağı koyduğu Murat Güler'in şirketlerinin hisseleri Türkiye'de ilk vakanın açıklanmasından sonra iki aylık bir süreçte yüzde 2 bin 750'ye varan değer kazandı. Güler'in kara para akladığı da öne sürülürken, piyasayı yaklaşık 30 milyon dolar tutarında dolandırdığı iddia ediliyor.

Şirket yöneticileri ayrıca geçtiğimiz aylarda 3 avroya mal ettikleri test kitlerini 7-10 avro arası bir maliyetle sattıklarını açıklayarak kamuoyunda gündeme gelmişti.