Bakanlığın 'çivi dahi çakılmayacak' dediği Salda’ya ahşap üniteler yerleştirildi: Millet bahçesinin ilk adımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ''Bölgeye çivi dahi çakılmayacak'' açıklamasının ardından Salda’ya ahşap üniteler yerleştirilmesine tepki gösteren yaşam savunucuları, bu ünitelerin millet bahçesi yapımı için konulduğunu söyledi.22-12-2020 08:15

'‘Türkiye’nin Maldivleri'’ olarak bilinen ve yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur'daki Salda Gölü’nde, kıyıdan yalnızca 500 metre uzaklığa ahşap üniteler yapıldı. Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgeye çivi dahi çakılmayacağını belirten açıklamasının ardından ahşap ünitelerin yapılmasına yurttaşlar tepki gösterdi.

Birgün'den Yaren Çolak'ın haberine göre, bölgede 2019’un Haziran ayından beri aktif bir mücadele olduğunu hatırlatan Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu (DEKAP) Sözcüsü, Mimar ve Ekolojist Birsen Tanyeri, Salda Gölü’nün millet bahçesine dönüştürülmek istenmesine ilişkin planlar askıdayken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ihalesini yaptığını söyleyerek şöyle konuştu:

'AHŞAP OLMASI BİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR'

''Biz de askı sürecinde şikâyetlerimizi yaptık ancak henüz sonuçlanmadı. Tüm bu tepkiler ve hukuki süreç devam ederken ihaleyi alan şirket de işe başladı. Yapının ahşap olması bir şeyi değiştirmeyecek. Bölge 1. Derece SİT alanı. Yapı ahşap da olsa taş da olsa yapıdır. Ahşap olması bir şey değiştirmiyor. Dava sonuçlarının beklenmemesi ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun alınmaması artık hiçbir şekilde kanunlara uyulmadığını gösteriyor.''

'BİZ SOKAĞA ÇIKAMAZKEN ŞİRKET PROJESİNE DEVAM EDİYOR'

Ahşap ünitelerin millet bahçesi için konulduğunu söyleyen Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar ise “Beyaz Adalar bölümüne 9 tane bina yerleştirmişler, halk plajı denilen yerde ise ahşap binaların sayısı oldukça fazla. Toplamda yaklaşık 60’a yakın ahşap ünite yerleştirildi” şeklinde konuştu. Şirketlerin sokağa çıkma yasaklarını fırsat olarak gördüğünü dile getiren Şakar, “500 metre geriye çektik diyorlar ancak öyle bir şey yok. Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde bu binaları yapmışlar. Biz sokağa çıkamazken şirket projesine devam ediyor. Salda’nın korunması lazım. Ancak yapılan millet bahçesi projesiyle bölgeyi ziyarete gelen insanlar olduğu sürece göl zarar görecek” ifadelerini kullandı.