Bakanlar Kurulu'ndan yobazlara Cumhuriyet Bayramı'nda protokol

İsmailağa cemaatinin vakfı ve tecavüz skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı 'Resmi Kutlamalar ve Bayram Törenleri protokolüne' dahil edildi.21-01-2018 11:55

Vergi muafiyeti tanınan vakıfların başkanları ve temsilcileri 'Resmi Kutlamalar ve Bayram Törenleri protokolüne' dahil oldu. Resmi protokol listesine dahil edilenler arasında İsmailağa cemaati ve  tecavüz skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı da var.

Sözcü'den Deniz Ayas'ın haberine göre; Bakanlar Kurulunda kabul edilen “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Tören ve  Kutlamalar Yönetmenliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2012 tarihli yönetmeliğe yapılan ekleme ile “Kamu yararına çalışan dernek başkanları”nın yanına “Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıf başkanları da” eklendi. Değişiklikle birlikte, 265 ‘vergi muafiyetine sahip’ vakıf da protokol listesine girdi.

TÜRGEV DE VAR

Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan 265 vakfın içinde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklarının yönetim kadrosunda olduğu TÜRGEV ve TÜGVA’nın yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Abdullah Gül Üniversitesi’ni Destekleme Vakfı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı gibi vakıflar da bulunuyor.

İSMAİLAĞA CEMAATİNİN VAKFI VE ENSAR VAKFI DA VAR

265 vakıf arasında İsmailağa cemaatinin vakfı olarak bilinen İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı ile tecavüz skandalıyla bilinen Ensar Vakfı da var.

Yönetmelikle birlikte bu vakıfların genel başkan ve şube başkanları; ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri ve Atatürk günlerinde protokolde yer alabilecekler. Örneğin İsmailağa Cemaati’nin temsilcileri, valiliklerin ev sahipliğinde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonundan, kentlerin meydanlarında yapılan “Atatürk’ün kente gelişi” gibi kutlamalarda protokolde yer bulabilecekler.