Bakanın emlakçı ve manifaturacı arkadaşı yönetici oldu

Tarım Bakanı Fakıbaba’nın manifaturacı ve emlakçı olan iki hemşehrisi, TMO’nun şirketine yönetim kurulu üyesi yapıldı.30-01-2018 07:33

AKP hükümeti Erdoğan ailesine sunulan sınırsız imkanlar, damatların önüne serilen kamu ihaleleri haberleriyle gündemden düşmezken, şimdi de iktidar partisi vekillerinin arkadaşlık ilişkileri de devlette yönetici olmaya yeter hale geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın arkadaşları ve hemşehrisi emlakçı Necip Özbek ile manifaturacı ve Tekstilciler Odası Başkanı Halil Beyaz, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin de ortak olduğu “TMO-TOBB-Lidaş” şirketine yönetim kurulu üyesi yapıldı. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Özbek ile Beyaz, ayda iki kez toplantıya katılıp, 2 bin 850 lira huzur hakkı alacak.

‘CANIM CİĞERİM’

Bakanlığa bağlı “TMO-TOBB-Lidaş” şirketi, “Lisanslı Depoculuk sektörüne öncülük etmek ve sorunları çözüp, Ürün İhtisas Borsacılığı'nın önünü açmak'' amacıyla kuruldu. Kurumun yönetim kuruluna yapılan atamalar ise dikkat çekti. Sözcü’ye konuşan yönetim kurulu üyesi olan emlakçı Necip Özbek, “Urfa'da emlak ofisim var. Bakan bey bizim canımız ciğerimiz. Beni o önerdi, tarım konusunda da bilgiliyim. Aynı zamanda uzun yıllardır bakan beyle bir hukukumuz, siyasi geçmişimiz var. Fazilet Partisi'nde görev yaptım. Ak Parti'de belediye meclis üyesiydim. Tecrübelerime istinaden böyle bir görevlendirme oldu” dedi.

‘15 YILDIR DESTEKLİYORUM’

Diğer yönetim kurulu üyesi Halil Beyaz ise “Bu kutsal bir vazife. 15 yıldır bakan beyi destekliyorum. Eşraf üzerinde etkim büyük, paraya da ihtiyacım yok. Tekstilciler Odası Başkanı'yım. Ak Partili'yim. Yöneticilik yönüm de kuvvetlidir. Bu görevi, para için kabul etmedim. Ülkemize, Ak Parti'ye hizmet etmek istiyorum. Bu yönetim kurulu üyeliği benim için kutsal bir vazifedir” ifadelerini kullandı.