Bakan Ziya Selçuk: Uzaktan eğitime sıkıca tutunalım

Salgın tedbirleri kapsamında bir kez daha uzaktan eğitime geçilirken Bakan Ziya Selçuk’tan "Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız. Sağlığımıza dikkat edip, tedbirlerimizle, uzaktan eğitime sıkıca tutunalım" açıklaması geldi.27-04-2021 10:57

Türkiye'de tüm eğitim öğretim kurumlarında bir kez daha uzaktan eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konuya ilişkin yaptığı açıklamada; salgın tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda, resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim kurumlarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise eğitime verilen arayı, “Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız” ifadeleriyle değerlendirdi.

Selçuk, “Bugün alınan tam kapanma kararı, bayramdan sonraki günlerde okullarımızda yüz yüze eğitime başlayabilmemize bir umuttur. Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız. Sağlığımıza dikkat edip, tedbirlerimizle, uzaktan eğitime sıkıca tutunalım” dedi.

EBA AKTİF KULLANILMIYOR

Öte yandan uzaktan eğitimde tüm imkanları sağladıklarını savunan Selçuk’un açıklamalarını EBA verileri yalanlıyor.

Uzaktan eğitim verileri, öğrencilere sağlanan tablet desteğinin yetersiz olduğunu gözler önüne seriyor. EBA’ya erişebilen öğrencilerin yalnızca yüzde 9’u tablet kullanırken yüzde 61’i cep telefonuyla ders takibi yapabiliyor.

İstatistiklere göre, örgün eğitimde 18 milyon 241 bin 881 öğrencinin olduğu Türkiye’de, 4 milyon 247 bin öğrenci EBA’yı aktif kullanamadı. EBA’yı aktif kullanan öğretmen sayısının ise 1 milyon 277 bin 725 olduğu bildirildi.