Bakan yardımcılarına servet harcanıyor!

Bakan yardımcıları tüm giderleri devlet tarafından karşılanacak olan özel konutlarda kalacak.08-02-2019 10:39

Foto: Arşiv

Kendilerine aylık 21 bin 811 lira ödenen bakan yardımcıları artık bütün giderleri devlet tarafından karşılanan özel tahsisli konutlarda yaşayacak. Bakan yardımcıları genelde AKP'li eski milletvekillerinden atanıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre kamu konutları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, makam itibarıyla kendisine özel konut tahsis edilecek kamu görevlileri listesine bakan yardımcıları da eklendi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürü'ne özel tahsisli konut verilmesi için gerekli olan “vali kökenli olma” şartı da kaldırıldı. Emniyet genel müdürlerine de valilik yapıp yapmadığına bakılmaksızın konut tahsis edilecek. 

Yeni düzenleme ile halen görevde bulunan ya da atanacak tüm bakan yardımcıları için yeni bir hak doğdu. Halen 16 bakanlık bünyesinde toplam 50 bakan yardımcısı görev yapıyor. Bakan yardımcılarından 10'u geçmişte AKP milletvekilliği yapmış isimlerden oluşuyor. Yeni düzenlemeyle birlikte 50 bakan yardımcısı için 50 ayrı konut tahsis edilecek. Konutların tamamı, bakanlık bütçesinden karşılanmak üzere bakan yardımcılarının isteğine göre dayanıp döşenecek. Ayrıca konutların tamamında ısınma, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, ahçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderler ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri de görev yaptıkları bakanlıkça ödenecek.

Özel konut tahsis edilecek makamlar şöyle: 

– Cumhurbaşkanı
 Başbakan
 Yurtdışındaki büyükelçiler, daimi delegeler, maslahatgüzarlar, askeri temsil heyetleri başkanları ve başkonsoloslar
 Bakanlar
 Yüksek Yargı Organları
 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Danıştay Başsavcısı
 Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı
 Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri
 Bakan yardımcıları
 Müsteşarlar
– Diyanet İşleri Başkanı, Merkez Bankası Başkanı
 Valiler, Emniyet Genel Müdürü
 Kaymakamlar