Bakan Yanık'tan Elmalı Davası açıklaması: Çizimler dosyaya ait değil

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Elmalı davası hakkında açıklamalarda bulundu. Yanık, "Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil" dedi.06-07-2021 00:20

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, annesi ve üvey babası tarafından 2 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin Elmalı davası hakkında yaptığı açıklamada, "Maalesef bu tür konularda dezenformasyon metodu da işliyor. Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil" ifadelerini kullandı.

TRT Haber'de konuşan Bakan Yanık Elmalı davası hakkındaki açıklamasında 'Bakanlık olarak bu davayla ilgili iki ayrı süreci eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Birincisi hukuki süreç, ikincisi sosyal destek süreci. Elmalı davasında çocuklarla ilgili durum tespit edildikten sonra sosyal ve ekonomik destek vermeye başladık. Mağdur çocukların durumu çok sıkı takip ediliyor' dedi.

Dosyanın içeriğiyle ilgili bilgi vermesinin doğru olmayacağını söyleyen Yanık, "Bu dava daha bitmedi. Bunu kamuoyuna hatırlatmak lazım. Biz kararlılıkla süreci takip ediyoruz. Maalesef bu tür konularda dezenformasyon metodu da işliyor. Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil" açıklamasını yaptı.

İki çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldıklarına yönelik suçlanan çocukların anne ve üvey babalarının serbest bırakıldığı dava için Bakan Yanık açıklamasında şunları söyledi:

"Bizim arkadaşlarımız bir yılda 6 ayrı rapor düzenlemişler. 6 kere tek tek o çocuklarla görüşülüyor, durum incelemesi yapılıyor, çok yakından takip ediliyor. Biz konuyu birebir ve içeriden takip ediyoruz zaten. Davanın kendi delil bütünlüğü içerisinde de takip ediyoruz. Birtakım dezenformasyonlar var onlara dikkat etmek lazım. Bunlar adaleti tecelli ettiren şeyler değildir, bunlar adaleti sabote eden dezenformasyonlardır. O yüzden kamuoyunun önüne sunulan bilgilerin gerçekliğini de kontrol etmesini rica ediyorum. Biz bu dosyayla alakalı; çocukların korunması, çocukların psikolojik olarak rehabilite edilmeleri ve herhangi bir yıkım yaşamamaları için gerekli tedbirleri aldık. Bundan sonraki süreçte de davanın sonuna kadar ve sonrasında da desteğimizi sürdüreceğiz."